Zorganizowana przeprowadzka – 10 wskazówek

Przeprowadzka zawsze wiąże się z wielkimi emocjami. Z jednej strony ekscytacja zamieszkaniem w nowym miejscu, z drugiej nerwy związane z pakowaniem i całym zamieszaniem przy transporcie rzeczy. Dlatego odpowiednia strategi, zaplanowana na długo przed przeprowadzką to jedyne rozwiązanie, by wyjść z tej sytuacji bez szwanku. Oto 10 rad, jak sprawić, by przeprowadzka przebiegła szybko i sprawnie.

Zaplanuj kiedy?

Decyzji o przeprowadzce raczej nie podejmujemy z dnia na dzień. To wydarzenie, które należy dobrze przemyśleć, a wraz z tym sposób i termin, w jakim będziemy się przeprowadzać. Jest to istotne, choćby ze względu na to, że o przeprowadzce trzeba poinformować odpowiednie urzędy, pracodawcę, dostawcę telewizji czy internetu, załatwić sobie wolne w pracy, a także umówić firmę transportową.

Posprzątaj

Zdecydowanie łatwiej się pakować, gdy w mieszkaniu panuje porządek. Zabieranie zakurzonych mebli czy naczyń to też nie najlepszy pomysł na nowy początek. Sprzątanie to świetne rozwiązanie na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, które od dawna zawadzają w starym mieszkaniu – a to zawsze oznacza mniej przedmiotów do zapakowania.

Zrób listę

To, co ocaleje przed wyrzuceniem powinniśmy dokładnie spisać i pogrupować na pomieszczenia, a następnie na delikatne i te wymagające mniej ostrożności. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakich materiałów będziemy potrzebować do zapakowania. Lista pomoże również firmie odpowiednio przygotować transport, a tobie oszacować jego koszt.

Zaopatrz się w kartony i worki

Wiedząc, ile rzeczy mamy do spakowania, jesteśmy w stanie oszacować, ile kartonów i worków będziemy potrzebować do ich zapakowania. Kartony możemy zbierać stopniowo, np. dzięki przysłudze pracowników sąsiedniego sklepu. Zapakujemy do nich ciężkie lub delikatne przedmioty, jak naczynia czy sprzęt kuchenny. Worki na śmieci o dużej pojemności przydadzą się przy pakowaniu ubrań, pościeli lub ręczników. Warto też kupić kilka ryz papieru do pakowania, by dodatkowo zabezpieczyć naczynia.

Rozpocznij pakowanie

Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniesz się pakować, unikniesz zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Więcej czasu pozwoli ci również wszystko odpowiednio posegregować. Pamiętaj też o tym, by meble, szczególnie te duże, rozkręcać i pakować z pomocą drugiej osoby. Nie pakuj też zbyt dużo do worków i kartonów, by nie było problemu z ich przenoszeniem i nie rozpadły się, narażając na zniszczenia ich zawartość.

Używaj etykiet

Już stworzenie listy to wstępna segregacja, która ułatwi pakowanie. Jednak aby uniknąć później poszukiwania szczoteczki do zębów w każdym kartonie, najlepiej dokładnie je opisać – zarówno zawartość, jak i pomieszczenie, do którego są przeznaczone. Możemy też zastosować kolorowe etykiety, które mogą posłużyć do oznaczenia delikatności przedmiotów w środku. To pomoże również zachować szczególną ostrożność przy przenoszeniu.

Opróżnij meble i lodówkę

Puste meble to warunek konieczny przy ich przenoszeniu. Stopniowe opróżnianie lodówki to też dobry sposób na uniknięcie późniejszego wyrzucania jedzenia, szczególnie z zamrażarki. Nie wiadomo też, ile czasu zajmie rozpakowywanie i podłączanie lodówki w nowym miejscu, więc lepiej, by jedzenie nie psuło się niepotrzebnie.

Zorganizuj pomoc

Z pewnością dodatkowe ręce do noszenia przydadzą się przy przeprowadzce.

Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy

Bagaż podręczny z codziennymi kosmetykami i ubraniami na najbliższe dni jest niezbędny. Dzięki temu nie będziesz się na szybko rozpakowywać w poszukiwaniu najpotrzebniejszych rzeczy.

Zrób nowy plan

Nowe miejsce to nowe możliwości, dlatego zanim się rozpakujesz rozpisz sobie, gdzie umieścisz poszczególne rzeczy. Z pewnością to najciekawszy etap przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *