Wycena przeprowadzki – co wziąć pod uwagę?

Osoby, które w niedługim czasie mają zamiar przeprowadzić się z jednej lokalizacji do drugiej, na pewno zastanawiają się, jaki będzie koszt tej całej operacji. Trzeba wiedzieć, że zależy to od naprawdę wielu czynników. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę przy wycenie przeprowadzki? W poniższym tekście postaramy się dokładnie przybliżyć ten temat.

Od czego zależy cena przeprowadzki?

Tak naprawdę każda przeprowadzka jest traktowana bardzo indywidualnie. Nie można bowiem – nie znając dokładnie sytuacji – określić ceny tej czynności. Osoby, które decydują się na przeprowadzkę przede wszystkim powinny skontaktować się z odpowiednią firmą świadczącą tego typu usługi. Można to zrobić poprzez formularz kontaktowy, albo telefonicznie. Czasami kwota zostanie ustalona na spotkaniu w domu klienta. Aby wycena przeprowadzki była dokładna, trzeba podać kilka bardzo ważnych kwestii.

Przede wszystkim klient musi oszacować ilość transportowanych rzeczy, a także ich gabaryty i rodzaj. Są bowiem elementy specjalne, jak np.: fortepiany czy pianina, których przewożenie jest dużo bardziej skomplikowane. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami i dany klient musi sobie z tego doskonale zdawać sprawę. Warto też dodać, że im mniejszy czas na realizację zadania, tym mniej pieniędzy trzeba wydać na przeprowadzkę.

To jednak nie wszystko. Wycena zależy także od długości trasy. Im mniejszy dystans do pokonania, tym kwota będzie rzecz jasna mniejsza. Najwięcej za przeprowadzkę zapłacą Ci, którzy przenoszą się na drugi koniec miasta, albo nawet do zupełnie nowej lokalizacji na mapie Polski. Renomowane firmy świadczące usługi w zakresie przeprowadzek oferują też sposobność przewiezienia transportu za granicę, co również wiąże się z określonymi kosztami.

Ilość pieniędzy, którą należy wydać za przeprowadzkę jest też powiązana z miejscem załadunku i rozładunku. Jeśli ktoś mieszka na parterze i winda nie będzie mu też potrzebna w nowym miejscu zamieszkania, to koszt takiej przeprowadzki będzie relatywnie mniejszy, niż w przypadku lokalizacji danego lokum na którymś z pięter.

Wycena przeprowadzi zależy też oczywiście od rodzaju pojazdu, który musi być do niej użyty, a także ilości zatrudnionych pracowników. Niektóre elementy trzeba bowiem przewozić specjalnymi samochodami, co także pociąga za sobą dodatkowe koszty. Oczywiście im mniej zatrudnionych pracowników, tym cena przeprowadzki jest mniejsza, ale czasami wnoszenie (lub znoszenie) niektórych przedmiotów wymaga obecności kilku osób.

Co zrobić, aby cena przeprowadzki była jak najmniejsza?

Każda osoba, która decyduje się na tę czynność chce, aby była ona wyceniona jak najtaniej. Warto wiedzieć, że w tym celu trzeba samemu podjąć odpowiednie kroki. Na pewno trzeba podkreślić, że dany klient powinien w swoim zakresie zadbać o odpowiednie kartony, folie czy taśmy. Poza tym powinien sam spakować jak najwięcej elementów i je odpowiednio opisać. Jeśli jest w stanie, to dobrze byłoby, aby osobiście zabrał się za demontaż mebli. Wtedy koszt takiej przeprowadzki będzie o wiele mniejszy, a w kieszeni osoby ją zlecającej zostanie o wiele więcej gotówki na inne wydatki.