Utylizacja – co zrobić z zbędnymi rzeczami po przeprowadzce?

Przez lata prowadzenia gospodarstwa domowego często w naszym domu gromadzimy stare meble, sprzęty, których już od dawna nie użytkujemy. W czasie pakowania, okazuje się, że w naszym mieszkaniu jest wiele rzeczy, które są już nieprzydatne, bądź zepsute. Przychodzi dzień przeprowadzki i w końcu trzeba się za te zbędne rzeczy zabrać! W tym artykule odpowiemy na pytanie, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami po przeprowadzce, jak się pozbyć elektrośmieci, a co zrobić ze starą kanapą, żeby jeszcze na niej zarobić.

Śmietnik

Jeśli to słowo jako pierwsze przeszło Ci na myśl, to szybko wyrzuć je z głowy. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, jednak – uwaga – nie wszystko można po prostu wyrzucić. Konsekwencją tego typu zachowań są duże kary pieniężne!

Sprzedaj

W dzisiejszych czasach sprzedaż mebli czy starych sprzętów jest banalnie prosta. Jest wiele portali aukcyjnych do tego przeznaczonych, wystarczy założyć konto i wstawić wirtualne ogłoszenie. Sprawdź, który serwis oferuje bezpłatne ogłoszenia. Pamiętaj o wstawieniu zdjęć i ciekawym opisie! Nawet jeśli myślisz, że Twoja kanapa ma x lat i nikt jej nie kupi – możesz być w wielkim błędzie. Studenci lub osoby wynajmujące mieszkania bardzo często tylko czekają na takie okazje i bardzo chętnie sami przyjadą po Twoje stare meble. Nie zawyżaj ceny! Tylko Ty naprawdę wiesz, ile ma lat Twoje biurko, jakie ma zniszczenia i ile przeszło. Żądanie dużych pieniędzy za ładnie wyglądający mebel ze świadomością, że uchwyty zaraz odpadną, jest po prostu nieuczciwe. Bądź szczery i zaoferuj adekwatną cenę – klient zjawi się lada moment!

Pokaż serce

Przeprowadzka jest okazją do zrobienia czegoś dobrego. Nikt nie namawia Cię do oddania całego dobytku, ale jeśli masz kilka starych książek, lub płyt, może warto okazać odrobinę serca i oddać je do biblioteki, albo osobom potrzebującym. To samo tyczy się ubrań. Domy dziecka i domy samotnej matki to miejsca, gdzie przyda się każda pomoc. Zanim jednak oddasz swoje stare sukienki, pomyśl, czy w Twojej okolicy nie ma rodziny lub osoby, której takie wsparcie się przyda. A może Twoją kuzynkę wyrzucili z pracy i taki gest będzie dla niej miłą niespodzianką i pomocą? Pamiętaj, karma wraca!

Elektrośmieci

Sprawdź, czy w Twojej miejscowości jest punkt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Usługa ta jest bezpłatna. Zadzwoń i dowiedz się, czy musisz sam przywieźć rzeczy czy przedstawiciel przyjedzie pod Twój dom. Jeśli jesteś z mniejszego miasta lub wsi, dowiedź się kiedy organizowana jest zbiórka elektrośmieci w Twojej gminie. Najczęściej odbywa się dwa razy w roku, a więc nie czekaj do dnia przeprowadzki.

Firma

Są takie rzeczy, których nie da się oddać, sprzedać lub wyrzucić. Elektroniczne sprzęty, gruz, wykładziny. Najlepszą opcją jest wynajem firmy, która specjalizuje się w utylizacji odpadów, lub firmie transportowej, która oprócz przewozu Twoich rzeczy, legalnie pozbędzie się zbędnych przedmiotów.

Według starego przesądu, do nowego mieszkania nie można zwozić butów i śmieci ze starego domu, co ma symbolizować odcięcie się od starych problemów. Zanim wprowadzisz się do nowego lokum, dokładnie zaplanuj jak pozbędziesz się zbędnych rzeczy.