Transport zagraniczny – o czym pamiętać, zmieniając nie tylko dom, ale również kraj zamieszkania?

Przeprowadzka to zawsze wielkie przedsięwzięcie. Staje się jeszcze większe, kiedy zmieniamy nie tylko sam dom czy mieszkanie, ale również kraj, w którym mieszkamy. W takiej sytuacji czeka nas jeszcze więcej przygotowań. Do tego dochodzi szereg formalności, o których załatwieniu nie wolno nam zapomnieć. Aby całe wydarzenie nie zapisało się w naszej pamięci jako traumatyczne, warto odpowiednio się do niego przygotować.

Najbardziej istotne kwestie, o których trzeba pamiętać

Decydując się na zagraniczną przeprowadzkę, pamiętać należy przede wszystkim o:

  • zabraniu ze sobą wymaganych dokumentów;
  • dopełnieniu wszelkich formalności, które będą wymagane nie tylko w Polsce, ale także w naszym kraju docelowym;
  • wykupieniu stosownego ubezpieczenia, jeżeli jest ono wymagane przez kraj, do którego się przenosimy.

Przeprowadzka z firmą trasportową

Najrozsądniej jest zdecydować się na pomoc doświadczonej firmy transportowej. Ważne jest jednak, aby posiadała ona wykupione ubezpieczenie OC. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w momencie uszkodzenia naszego mienia, straty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. W transporcie międzynarodowym istotne jest posiadanie dodatkowego OC, które obowiązuje również poza granicami Polski. Za dodatkowe atuty, które świadczą o profesjonalizmie firmy, uważa się:

  • ubezpieczenie OC całej działalności o charakterze przeprowadzkowym;
  • ubezpieczenie typu CARGO ALL RISK – w tym wypadku ewentualnie straty zostaną pokryte nawet wtedy, kiedy samochód firmy przeprowadzkowej zostanie okradziony.

Z polisą ubezpieczeniową przewoźnika zawsze warto dokładnie się zapoznać. Właściciel firmy powinien udostępnić ją na życzenie swojego klienta. Jeżeli nie chce tego zrobić, rozsądniej będzie poszukać sobie innej firmy.

Stawka

W większości wypadków firmy przeprowadzkowe stosują stawki godzinowe. W przypadku przeprowadzki zagranicznej jest jednak nieco inaczej. Tutaj należność może być ustalona na dwa sposoby:

  • obliczona na podstawie liczby przejechanych kilometrów;
  • stała kwota za zlecenie niezależnie od tego, jak długą trasę musi pokonać kierowca.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i zawsze warto przedyskutować z właścicielem firmy, które zostanie zastosowane w naszym wypadku.

Co ze zwierzętami?

Przeprowadzkę międzynarodową może nieco skomplikować kwestia posiadania zwierząt. Z całą pewnością nie należy pozbywać się psa czy kota tylko po to, aby odjąć sobie nieco formalności. Pamiętać trzeba jedynie o poddaniu czworonoga określonych przez przepisy międzynarodowego badaniom i wyrobieniu odpowiednich dokumentów. Dobra firma przeprowadzkowa, która świadczy swoje usługi również poza granicami Polski, jest w stanie udzielić dokładnych informacji, co będzie nam potrzebne. W swojej ofercie ma również specjalistyczne transportery, które pozwolą na bezpieczny i jednocześnie bezstresowy dla zwierzęcia transport.

Odpowiednie przygotowania kluczem do sukcesu!

Przeprowadzka międzynarodowa może się udać! Trzeba jedynie postawić na dobrą firmę, a samemu wystarczająco wcześnie rozpocząć przygotowania. Wtedy będzie to pozbawionego nerwów i zbędnego stresu rozpoczęcie nowego życia…