Transport sprzętów elektronicznych – jak o nie zadbać przy przeprowadzce?

Przeprowadzka to często trudne przedsięwzięcie. Spakowanie całego dobytku może przysparzać sporo problemów. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o delikatny i drogi sprzęt elektroniczny. Jak spakować monitory, głośniki, sprzęt AGD czy laptopy, aby nie doznały żadnego uszczerbku? Oto kilka porad.

W co zapakować sprzęt elektroniczny do przeprowadzki?

Podczas przeprowadzki najlepiej korzystać z oryginalnych pudeł kartonowych, które dodatkowo są wyposażone w specjalne styropianowe wyściółki. Pasują one idealnie do gabarytów i ciężaru danego przedmiotu. Niestety nie każdy z nas je zachowuje. Część kartonów bardzo szybko ląduje na śmietniku, bo przecież nie będziemy ich już potrzebować. Jeśli zatem nie mamy już owych pudełek w domu, musimy znaleźć inne. Samo włożenie sprzętu do kartonów jeszcze nie oznacza, że urządzenia będą dobrze chronione. Każda rzecz powinna być dodatkowo zabezpieczona za pomocą styropianu lub folii bąbelkowej. Przestrzeń w kartonach można również zająć za pomocą zmiętych gazet. Listwy styropianowe oraz gazety idealnie sprawdzą się podczas przewozu sprzętu RTV, ponieważ ochronią go przed możliwymi uszkodzeniami i zarysowaniami. Jeśli owijamy monitory folią bąbelkową, to zwróćmy szczególną uwagę na rogi urządzeń. Powinny być bardzo dobrze owinięte, aby nie zostały zniszczone.

Zanim spakujemy daną rzecz do kartonu, sprawdźmy, czy pudełko jest odpowiednio wytrzymałe. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy karton wytrzyma ciężar zapakowanego przedmiotu, warto dodatkowo wzmocnić pudło, podklejając jego spód specjalną, wytrzymałą taśmą klejącą.

Większe przedmioty, takie jak pralki, lodówki czy kuchenki, trzeba dokładnie owinąć folią. Nie wystarczy przy tym jedna cieniutka warstwa. Każdy sprzęt powinien być porządnie zabezpieczony, co pozwoli uniknąć wszelkich urazów. Spód urządzeń AGD można dodatkowo ochronić grubym styropianem.

Pamiętajmy także o kablach. Jeśli mamy sporo monitorów, to nie wrzucajmy wszystkich przewodów do jednej siatki. Każdy kabel powinien być zapakowany razem z danym sprzętem, co później ułatwi ponowne montownie urządzeń.

Jak ułożyć sprzęt elektroniczny podczas transportu?

Sprzęt RTV i AGD najlepiej przewozić w dużych autach lub na specjalnych paletach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, trzeba urządzenie elektroniczne odpowiednio zapakować do mniejszych aut osobowych. Wszystkie przedmioty należy ułożyć tak, aby nie przemieszczały się podczas hamowania czy zakrętów. Telewizory, zwłaszcza plazmowe, powinny być przewożone w pozycji stojącej. Nie kładźmy ich na siedzeniach, ponieważ może to spowodować zarysowania na delikatnej powierzchni ekranów. Pamiętajmy także o tym, aby nie umieszczać monitorów jeden na drugim, lub w pobliżu ostrych kantów innych transportowanych przedmiotów.

Przewożenie sprzętu elektronicznego z firmą transportową

Co zrobić, gdy nie posiadamy samochodu? W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług firm transportowych. Przedsiębiorstw, które zajmują się kompleksową obsługą przeprowadzek, jest bardzo dużo. Wybierając jedno z nich, warto sprawdzić, czy dana instytucja posiada ubezpieczenie OCP (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika). Dzięki temu będziemy mogli liczyć na odszkodowanie w przypadku uszkodzeń.

Zakończenie przeprowadzki

Jeśli całość naszego sprzętu elektronicznego jest już w nowym miejscu, to powoli można rozkładać wszystkie przedmioty. Transportując urządzenia RTV zimą w niskich temperaturach, nie włączajmy ich od razu. Powinniśmy odczekać co najmniej kilka godzin, co pozwoli uniknąć zwarcia w przypadku skraplania się pary wodnej.