Transport sprzętów AGD i RTV. Jak bezpiecznie je przewozić?

Pralka, zmywarka, lodówka czy kuchenka mikrofalowa – bez nich nie obejdzie się żadne gospodarstwo domowe. Podczas przeprowadzki należy je odpowiednio zabezpieczyć, by mogły dobrze służyć również w nowym miejscu zamieszkania. Jak bezpiecznie przewozić sprzęty AGD i o czym należy pamiętać przy ich podłączaniu? Oto kilka wskazówek.

Jak przygotować sprzęty AGD do transportu

Artykuły gospodarstwa domowego wymagają szczególnej troski w trakcie przeprowadzki. Lodówki, pralki czy kuchenki zawierają wiele ruchomych elementów, które mogą się przemieszczać lub zostać uszkodzone w trakcie transportu. Należy je wyjąć, opakować w folię bąbelkową i najlepiej zapakować do oryginalnych opakowań – jeżeli ich nie mamy, wystarczy zgłosić ten fakt firmie przeprowadzkowej, która zorganizuje odpowiednią liczbę kartonowych pudeł i styropianu. Przyda się także wiele folii lub innych materiałów zabezpieczających kanty wszystkich sprzętów. Pakowaniem mogą zająć się także pracownicy firmy i warto jest zlecić je profesjonalistom – artykuły gospodarstwa domowego są zazwyczaj bardzo ciężkie i niełatwo jest je znieść po schodach wieżowca.

Jak poprawnie przewozić sprzęty AGD i RTV?

Firmy przeprowadzkowe posiadają auta przeznaczone ściśle do transportu większych przedmiotów. Samochody te mają w środku specjalne zabezpieczenia, które zapobiegają uszkodzeniom przewożonych sprzętów AGD i RTV – w trakcie jazdy sprzęty są odpowiednio przymocowane i nie przemieszczają się. By uniknąć pękniętej szyby telewizora lub pralki, należy przewozić je stabilnej pozycji, zbytnio nie przechylać ani nie kłaść ich na płasko. Bęben pralki trzeba zablokować; w przeciwnym razie może ulec odkształceniom. W przypadku lodówki należy pamiętać o tym, by była noszona w pionowej pozycji, a w aucie transportowym była odpowiednio przymocowana – to bardzo ciężki sprzęt, ale dość kruchy; w dodatku w jego wnętrzu obecne są płyny, które służą do prawidłowego działania.

Sprzęty RTV zazwyczaj nie wymagają aż takich zabezpieczeń; często wystarczy zapakowanie ich do pudeł, obłożenie styropianem i wzmocnienie rogów. Dobrym pomysłem na usprawnienie przeprowadzki będzie umieszczenie rozplątanych kabli wraz z łącznikami – dzięki temu w nowym miejscu zamieszkania o wiele łatwiej i szybciej podłączy się telewizor, kino domowe czy radio.

Kiedy można podłączać sprzęty AGD i RTV?

Na sam koniec bardzo ważna rada: nigdy nie włączaj sprzętów AGD i RTV zaraz po przeprowadzce! Po wniesieniu ich do mieszkania lub domu odczekaj kilka godzin (lub do następnego dnia) i dopiero wtedy zajmij się podłączeniem ich do gniazdka. Należy uruchomić we właściwym momencie – szczególnie jeśli przeprowadzasz się w zimie, a w transporcie znajduje się np. ciekłokrystaliczny telewizor. Zbyt wczesne podłączenie go może spowodować problemy z obrazem, zwarcie lub całkowite zniszczenie. Szczególnego traktowania wymagają również lodówki i chłodziarko – zamrażarki: obecne w nich płyny potrzebują czasu, by z powrotem umiejscowić się w odpowiednich kanałach.