Transport przedmiotów kruchych

W każdym domu znajdują się kruche i delikatne przedmioty, których jednak nie chcielibyśmy stracić w trakcie przeprowadzki. Często są to rodowe pamiątki, które przypominają nam takie wydarzenia, jak własny ślub czy kolejna rocznica ślubu. Nieraz są podarkiem od ukochanej, a zmarłej już babci. Jak zadbać o nie, aby przeżyły przeprowadzkę i nadal zdobiły salon czy kuchnię?

Pakowanie – krok pierwszy

Kluczem do sukcesu w przypadku transportu przedmiotów kruchych jest odpowiednie ich zapakowanie. Najlepiej wykorzystać do tego celu karton, który musi być jednak pozbawiony najmniejszych nawet uszkodzeń. Wszelkie zadarcia tektury, pęknięcia, zarysowania sprawiają, że musimy poszukać nowego pudełka – załadowane ciężkimi przedmiotami może bowiem nie wytrzymać. A wtedy nam zostanie kupka niekształtnej masy szklanej, która raczej nie będzie przypominać ukochanego wazonu. Najlepsze są kartony sztywne i składające się z kilku warstw. Dzięki temu ryzyko jego uszkodzenia będzie minimalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przeładowywać kartonu – lepiej włożyć do niego mniej, niż za dużo.

Krok drugi – wypełnienie kartonu

Szkło, które znajduje się w kartonie, pod żadnym pozorem nie powinno się przemieszczać. Niezbędne jest więc umieszczenie w kartonie wypełniacza, który ochroni delikatne przedmioty przed zagrażającymi im wstrząsami.

Co może pełnić funkcję wypełniacza?

Z powodzeniem można sięgnąć po zwykłe stare gazety, które należy wcześniej zmiąć. Jeżeli dysponujemy styropianem, wypełnienie będzie jeszcze lepsze. Dobra jest także popularna folia bąbelkowa, którą zakupić można w każdym sklepie papierniczym. Wypełnienie musi oddzielać przedmioty od siebie, ale także od ścian kartonu. Im grubsza będzie warstwa, tym lepiej. Trzeba bowiem pamiętać, że w czasie jazdy mogą przytrafić się nieprzewidziane zdarzenia takie, jak chociażby gwałtowne hamowanie.

Wspomniana folia bąbelkowa ma jeszcze jedno zastosowanie – świetnie sprawdza się jako materiał, w który owijamy delikatne przedmioty. Dzięki temu będą one jeszcze lepiej zabezpieczone. Niektóry radzą wręcz, aby poszczególne przedmioty umieszczać w dopasowanych do nich wielkością pudełkach i dopiero wtedy wkładać do dużego, zbiorczego kartonu. Jeżeli przeprowadzka odbywa się na przestrzeni naprawdę dużej liczby kilometrów, takie rozwiązanie nie będzie przesadą.

Zaklej karton!

Każdy spakowany karton należy zakleić tak, aby nie otworzył się w transporcie. Wystarczy sięgnąć po szeroką taśmę klejącą, aby mieć pewność, że znajdujące się wewnątrz przedmioty nie wypadną.

Nie zapominaj o oznaczeniu pudełka

W czasie przeprowadzki nieraz robi się bałagan. W trakcie kolejnych przygotować możemy zapomnieć, co znajduje się w danym kartonie. Dobrym rozwiązaniem jest oznaczenie każdego pudełka, z którym trzeba postępować ostrożnie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ani my sami, ani nikt z wynajętej firmy transportowej nie rzuci gwałtownie pudłem, w którym znajduje się porcelana czy talerze. Oznaczenie musi być wyraźne i powinno od razu rzucać się w oczy.