Transport mebli podczas przeprowadzki

Naczynia, książki, a nawet telewizor o w wiele łatwiej przetransportować podczas przeprowadzki niż stół kuchenny czy ukochaną kanapę z salonu. Już samo kupno nowego mieszkania czy domu, a nawet przeprowadzka wiążą się z dużymi kosztami, nie ma więc powodu, by wydawać kolejne pieniądze na nowe meble, szczególnie gdy te „stare” mogą nam jeszcze długo służyć. Przewożenie mebli nie należy do najłatwiejszych, ale z odpowiednim podejściem może przebiec szybko i bez problemów.

Meble często nie należą do lekkich i małych przedmiotów, dlatego zazwyczaj ich transport wymaga większych przestrzeni i siły. Jeśli więc planujemy przeprowadzkę wraz z meblami, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie wynajęcie firmy transportowej lub większego pojazdu – najlepiej takiego, który zapakuje nasze meble na raz. Niewątpliwe w takiej sytuacji przydadzą się dodatkowe ręce do pomocy, szczególnie gdy będziemy wynosić i później wnosić meble do nowego mieszkania. Zanim jednak to wszystko będzie miało miejsce, musimy odpowiednio przygotować meble do przeprowadzki.

    • Na części pierwsze
      Meble, takie jak szafy, komody, regały, niekiedy fotele i stoły, zazwyczaj składają się z kilku skręcanych części. Takie meble przed przeprowadzką najlepiej rozebrać na części pierwsze, tak by było łatwiej je poukładać do transportu, a przede wszystkim wygodniej wynosić. Ten sposób pozwoli też uniknąć niepotrzebnych zarysowań, otarć czy pęknięć. Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu po rozkręceniu drobnych elementów, jak śrubki czy kołki i spakowaniu ich do woreczka, a także przyklejeniu do jednego z elementów. Jeśli mebel składa się z dużej liczby części i składanie go może być skomplikowane, dobrze zapisać co z czym łączyć, żeby później nie było problemów. Rozkręcanie jest również wskazane, gdy wynosimy meble po schodach lub za pomocą windy. Poszczególne elementy możemy też związać ze sobą, by było wygodniej je wynosić.
    • Zawinięte w folię
      Drugim istotnym elementem przeprowadzki z meblami jest ich właściwe zabezpieczenie. Podczas transportu czy wynoszenia nie trudno o zniszczenie czy zabrudzenie, których później trudno się będzie pozbyć, a w niektórych przypadkach nawet wcale. Zabezpieczenia wymagają przede wszystkim meble pokryte materiałem, jak kanapy, fotele czy krzesła. Meble drewniane również należy chronić, choćby ze względu na ich dużą wartość. Najlepszym materiałem będzie zwykła folia spożywcza, maty do przeprowadzki, tektura lub folia bąbelkowa. Tą pierwszą możemy owinąć każdy mebel, a także łatwo połączyć ze sobą jego wszystkie elementy, by ułatwić przenoszenie. Maty lub tekturę używamy do przełożenia poszczególnych elementów, które następnie owijamy folią. Takie zabezpieczenie pozwoli poukładać na sobie nawet kilka rozebranych półek i oszczędzić miejsce w transporcie. Zawsze jednak cięższe meble dajemy na spód.

Jeśli zdecydujemy się na przewożenie mebli na przyczepie lub na bagażniku dachowym, konieczne będzie ich dodatkowe przywiązanie i to w kilku miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *