Transport dużych przedmiotów – jak się przygotować

Duży gabaryt – duży problem

Szafy, chłodziarki czy fortepiany z całą pewnością należą do wielkogabarytowych przedmiotów. Waga, objętość czy nawet wysokość sprawia, że ich przenoszenie stanowi nie lada wyzwanie nie tylko pod względem fizycznym, ale i logistycznym. Szereg procesów, na które składa się między innymi montaż, pakowanie oraz przenoszenie może wywołać gęsią skórkę u niejednej osoby. Na szczęście są jeszcze inne rozwiązania, które w znacznym stopniu pomogą podczas przeprowadzki z udziałem dużym przedmiotów. Część z nich wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni, choć i w przypadku jej ograniczenia pozostaje jeszcze kilka rozwiązań, które w dużym stopniu ułatwiają czynności związane z przenoszeniem ciężkiego wyposażenia.

Przeprowadzka dużych przedmiotów – krok po kroku

Stojąc przed wyzwaniem związanym z przeprowadzką i tym samym przewozem ciężkich mebli, trzeba obrać właściwe tory i wszystko skrupulatnie zaplanować. Ze względu na delikatną strukturę mebli ich transport musi opierać się na odpowiednich zabezpieczeniach. W przypadku wyposażenia składającego z kilku elementów zalecane jest jego rozmontowanie. Dzięki temu całkowita objętość, dajmy na to szafy, zostaje zminimalizowana. Ułatwia to nie tylko przenoszenie, ale i pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w samochodzie lub innym pojeździe transportowym. Demontaż ułatwia też przenoszenie mebli przez określoną przestrzeń, która niestety w wielu przypadkach jest bardzo ograniczona (np. niskie framugi, wąskie klatki schodowe). W przypadku szaf czy innego wyposażenia, którego w żaden sposób nie można rozmontować, radzi się by zastosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci folii bąbelkowych, mocnych tektur czy grubych i miękkich folii, które podczas transportu uchronią drewno czy inny surowiec przed otarciami i zarysowaniami. A jak wygląda przenoszenie takich gabarytowych „przesyłek”? W skrajnych przypadkach wykorzystuje się w tym celu specjalne dźwigi, podnośniki lub wózki. Dzięki nim proces przeprowadzki jest nie tylko szybszy, ale i wygodniejszy. Biorąc pod uwagę również ograniczenia architektoniczne, jak brak podwórzy czy zamknięta przestrzeń, które w żadnym stopniu nie pozwalają na skorzystanie z dodatkowych „pomocy” technicznych, jedynym rozwiązaniem pozostaje dodatkowa siła fizyczna oraz spora dawka cierpliwości.

Ładowanie dużych przedmiotów do pojazdu

O ile zdemontowane meble można w szybki i prosty sposób załadować do samochodu, o tyle wyposażenie całościowe to już zupełnie inna bajka. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy – bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych oraz ochronę samych przedmiotów. Najczęściej stosowanym chwytem przy załadunku jest wykorzystanie dodatkowej siły roboczej, windy stanowiącej wyposażenie auta albo manualna instalacja pochylni z twardego surowca (np. drewniane deski). To ostatnie rozwiązanie również doskonale się sprawdza podczas wnoszenia i znoszenia ciężkich mebli na klatce schodowej. Istnieje też możliwość wykorzystania specjalnych pasów do przeprowadzki. Prostota w montażu oraz użytkowaniu sprawia, że ten rodzaj rozwiązania cieszy się coraz większą popularnością.