Transport domu? To naprawdę jest możliwe!

Z różnych względów niektórzy przeprowadzają się kilka razy w ciągu całego życia. Nie jest to problem, kiedy cały dobytek mieści się w kilku czy kilkunastu kartonach. Co jednak w sytuacji, kiedy posiadamy wybudowany dom, w który włożyliśmy całe swoje serce i wiele wysiłku? Rozwiązaniem jest transport domu – usługa, która może w Polsce nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona, ale w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej jest na porządku dziennym.

Przeniesie domu drewnianego – Polacy chętnie z tego korzystają

Wśród Polaków wielką popularnością cieszy się usługa polegająca na przeniesieniu starego domu wykonanego z drewna. W grę wchodzą tutaj dwa rozwiązania:

  • transport w częściach;
  • transport w całości.

Takie rozwiązanie poleca się wszystkim tym, którzy chcą wybudować dom, a jednocześnie nie stać ich na to, aby przeznaczyć na ten cel bardzo duże pieniądze. Stare chałupy, które do dzisiaj spotkać można na wsiach, naprawdę nie kosztują dużo. Dodatkowo w grę wchodzą takie plusy, jak szybka rozbiórka, bezproblemowy transport oraz łatwy montaż.

Dlaczego transport domu jest rozwiązaniem tak popularnym w Stanach?

Przede wszystkim w grę wchodzi tutaj specyfika amerykańskich budynków. Ich cechą charakterystyczną jest lekka budowa – waga takiego amerykańskiego domu jest nieporównywalnie mniejsza od budynków, które spotykamy na kontynencie europejskim. Wszystkie stropy i legary nośne wykonywane są z drewna, co znacząco obniża wagę całej bryły. Amerykańskie domu nie posiadają również tak głębokich fundamentów, jak ma to miejsce chociażby w Polsce. U nas jednak coraz więcej firm transportowych również decyduje się na wprowadzenie takiej usługi.

Co jest potrzebne do takiego przedsięwzięcia?

Transport domu nie jest sprawą, którą da się załatwić w kilka minut. Aby cała operacja przebiegała sprawnie i była bezpieczna nie tylko dla budynku, ale również pracowników firmy transportowej, niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz doświadczona grupa osób, które znają się na swojej pracy. W wielu wypadkach wymagana jest również asysta policji, która ochrania trasę przewozu domu.

Jak się przygotować?

Chcąc skorzystać z usługi transportu domu w całości, należy przede wszystkim wynieść z niego wszystkie meble i znajdujące się w nim przedmioty. Budynek musi pozostać całkowicie pusty. W momencie, kiedy dom jest podnoszony, jego bryła zostaje silnie przechylona. Nie trudno wyobrazić sobie, co stałoby się z rzeczami pozostawionymi środku. Należy także usunąć wszystko, co znajduje się wokół domu – firma transportowa musi mieć bowiem nieograniczony dostęp do budynku. Na podwórko wjedzie ciężki sprzęt, a kierujący nim nie powinien zastanawiać się, czy uda mu się przecisnąć między drzewkami a zaparkowanym na podjeździe samochodem.

Jakie są koszty?

Transport domu w całości nie jest usługą tanią. Nieraz okazuje się jednak, że są to koszty mniejsze niż te, które przyszłoby nam ponieść w związku z budową nowego domu. Podejmując decyzję, trzeba jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie należy podejmować jej pochopnie.