Transport antyków – 5 tricków jak je zabezpieczyć

Lubimy stare rzeczy

Człowiek to istota, którą cechuje duża wrażliwość na piękno i walory estetyczne. Stąd też sztuka stanowi jeden z największych „wynalazków”, będący jednocześnie elementem wyróżniającym gatunek ludzki spośród innych żyjących na Ziemi. Sztuka ma też to do siebie, że stale ewoluuje, choć pewne elementy, które powstały w przeszłości nadal znajdują uznanie w oczach jej koneserów. Chodzi oczywiście o antyki. Wszelkie obrazy, rzeźby, stare książki czy nawet rękopisy pochodzące z ubiegłych lat mają „duszę” i właśnie ją chce posiadać szerokie grono odbiorców. Mając jakiś ślad przeszłości w swoim domu, warto zadbać o jego bezpieczeństwo na czas przeprowadzki. Przedstawimy zatem kilka sposobów, na bezpieczny transport antyków.

1. Tuba dobra na wszystko

Mając w swoich zbiorach stare mapy czy smukłe i podłużne rzeźby, możemy zagwarantować im spokojny i bezpieczny transport. Decydując się na zakup twardej i sztywnej tuby mamy pewność, że przedmiot nie będzie się przemieszczać. Tuby ogólnodostępne na rynku różnią się grubością, wysokością oraz trwałością materiału. Jak to się mówi, każdemu według potrzeb. Twarde i tekturowe tuby sprawdzą się też doskonale podczas transportu niektórych szklanych przedmiotów, pod warunkiem, że zostaną one dodatkowo zabezpieczone wypełniaczami.

2. Wypełniacze to podstawa

Antyki o delikatnej strukturze, jak wazony, porcelana czy nawet obrazy wymagając specjalnego traktowania podczas przeprowadzki. Bezpiecznym sposobem jest zakup wypełniaczy, które ograniczają każdy ruch przedmiotów podczas transportu. Spośród wszelkiego rodzaju zabezpieczeń wewnętrznych, prym wiodą wióry wykonane z miękkiego drewna, worki wypełnione powietrzem lub styropianowe klocki. Coraz częściej można się też spotkać z różnego rodzaju gąbkami, które wyróżniają się między innymi wielkością, jak i kształtem.

3. Folia bąbelkowa

Decydując się na transport antyków o nieco większej powierzchni, jak meble czy obrazy, trzeba zabezpieczyć się w folię bąbelkową. Jej charakter gwarantuje bezkolizyjny transport, a co za tym idzie mamy pewność, że nawet najmniejsza rysa nie znajdzie się na naszym antyku. Folie bąbelkowe znajdują swe zastosowanie również podczas transportu antyków ze szkła lub porcelany.

4. Solidne kartony

Obrazy czy inne wartościowe antyki, z powodzeniem możemy transportować w solidnych i mocnych kartonach. Im większa gramatura tektury, tym lepiej. W przypadku transportu obrazów w wąskich pudłach, trzeba pamiętać o tym, że ich transport musi się odbywać w pozycji pionowej. To samo tyczy się rzeźb, które bardzo często ze względu na swoją delikatną strukturę, ulegają minimalnym, ale widocznym uszkodzeniom.

5. Taśmy zabezpieczające

Antyki wielkogabarytowe, spośród których można wymienić między innymi meble, instrumenty muzyczne (np. fortepian), wielkoformatowe obrazy oraz rzeźby, cechuje niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Aby uniknąć jakichkolwiek zmian w ich strukturze fizycznej podczas transportu, warto zainwestować w specjalne taśmy i pasy, mogące do minimum ograniczyć ich ruch podczas przeprowadzki. Taśma w połączeniu z folią bąbelkową stanowi jedno z najlepszych zabezpieczeń delikatnych antyków.