Spakuj swoje książki w odpowiedni sposób

Przeprowadzka to zawsze wielkie wydarzenie w życiu. Przeprowadzamy się z różnych powodów: dostajemy lepszą pracę, wchodzimy w nowy związek. Bez względu jednak na przyczynę zawsze musimy zabrać ze sobą określone rzeczy. Wśród nich w wielu wypadkach znajdują się książki.

Pakowanie książek nie należy do łatwych. Trzeba pamiętać, że charakteryzuje je zawsze niemała waga. Jeśli do jednego kartonu włożymy za dużo książek, możemy być pewni, że jego dno nie wytrzyma. A wtedy możemy zostać z książkami wysypanymi na klatce schodowej lub – co znacznie gorsze – na chodniku. Pojawia się więc pytanie jak pakować książki, aby uniknąć wpadek?

Jaki karton wybrać do przeprowadzki?

W przypadku książek nie ma sensu stawianie na duże pudło, do którego zmieścimy całą naszą biblioteczkę. Lepiej zdecydować się na kilka mniejszych pudełek i książki podzielić. Karton nie będzie wtedy zbyt ciężki, a my nie będziemy musieli bać się, że jego dno nie wytrzyma. Poza tym warto zadbać o własny kręgosłup: im cięższe pudełko, tym plecy będą bardziej obciążone.

Karton, do którego wkładamy książki, musi być czysty i suchy. Najlepsze są oczywiście typowe kartony do przeprowadzek, które coraz częściej można kupić w sklepach. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać na to pieniędzy i decydujemy się na karton używany, trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych tłustych plam. Zawilgocona tektura nie nadaje się do pakowania czegokolwiek, a co dopiero tak ciężkich rzeczy, jak właśnie książki. Trzeba również pamiętać o tym, że wilgoć może zostać wchłonięta przez książki. A wtedy po rozpakowaniu przyjdzie nam je długo suszyć. Nie zawsze proces ten pozwala im odzyskać idealny wygląd.

Jak układać książki do przeprowadzki?

Wiele osób sądzi, że książki są odporne na niemalże każde uszkodzenia, a tym, co im zagraża jest tylko woda. Tymczasem okazuje się, że w trakcie przeprowadzki one również mogą ulec zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby do pakowania solidnie się przyłożyć. Grzbiety książek należy dokładnie osłonić. Tyczy się to zwłaszcza egzemplarzy starszych oraz tych, na którym nam szczególnie zależy. Jeżeli w kartonie pozostają puste miejsca, należy koniecznie wypełnić je czymś miękkim. Może to być styropian, folia bąbelkowa czy po prostu zwykłe szmatki. Dzięki temu będzie można być pewnym, że książki nie porysują się ani nie pozaginają. Przetrwają przeprowadzkę w idealnym stanie.

Pakujemy tylko odkurzone książki

Pakowanie to zawsze świetna okazja, aby książki oczyścić z kurzu. Warto pamiętać, że do kartonu powinny trafić jedynie oczyszczone egzemplarze. Kurz, który znajdowałby się na jednej książce, podczas transportu rozniósłby się na wszystkie pozostałe. A wtedy zamiast jednej brudnej książki, mielibyśmy zakurzoną całą bibliotekę.

Transport książek wymaga przede wszystkim pakowania z głową. Nie można zapominać, że nie są to przedmioty lekkie. Jednocześnie źle zapakowane mogą ulec uszkodzeniu mimo tego, że nie są zrobione ze szkła. Jeżeli nie chcemy, aby podczas przeprowadzki książki się zniszczyły, koniecznie trzeba je porządnie spakować. Zaprezentowane powyżej rady bardzo w tym pomogą.