Przeprowadzki – ceny w Polsce, a zagranicą

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto zmieniał w toku swojego życia zawodowego pracę. Dzisiaj niektórzy nawet kilka razy zmieniają miejsce zatrudnienia. Nieraz nowy zakład położony jest nie tylko w innym mieście, ale nawet w innym kraju. W konsekwencji usługi przeprowadzkowe cieszą się ogromną popularnością. Jak jednak kształtują się ceny w przypadku przeprowadzki w Polsce, a tej, która ma odbyć się do Niemiec, Anglii czy chociażby Francji?

Co ma wpływ na koszt, który musimy ponieść?

Firmy przeprowadzkowe ustalają ceny w oparciu o następujące kryteria:

  • rodzaj wykorzystanego samochodu – czy jest to duży bus, którym przewozimy meble, czy raczej niewielki samochód, do którego muszą zmieścić się jedynie torby z ubraniami;
  • czas trwania przeprowadzki – chodzi tutaj nie tylko o czas, który zajmie przewóz rzeczy z jednego miejsca w drugie, ale także czas postoju, za który pracownikom również należy się wynagrodzenie;
  • obecność windy w budynkach- jej brak zawsze podnosi koszta, często bowiem niezbędna okazuje się większa liczba osób, które pomogą w załadunku i rozładunku dobytku;
  • liczbę kilometrów, które są do pokonania;
  • dni, w które ma miejsce przeprowadzka – naturalnym jest, że dni wolne od pracy podnoszą cenę.

Wpływ na kwotę, którą musimy uiścić ma także to, czy o kartony zadbamy sami, czy też ma je nam dostarczyć firma. Drugie rozwiązanie jest wprawdzie droższe, ale o wiele bardziej pewne. Firmy przeprowadzkowe dysponują bowiem specjalnymi wzmocnionymi kartonami, które na pewno nie ulegną uszkodzeniu.

Realne koszty, które trzeba ponieść

Najtańsze są przeprowadzki w obrębie jednego miasta. Tutaj trzeba liczyć się ze stawką około sześćdziesięciu złotych za godzinę. Tyczy się to jednak tylko wynajęcia samochodu z kierowcą, który pomoże nam wstawić meble i kartony z rzeczami na samochód. W przypadku dodatkowych dwóch pracowników do pomocy kwota ta wzrasta do około dziewięćdziesięciu złotych. W przypadku przeprowadzki między miastami doliczyć trzeba stawkę za przejechany kilometr. Zazwyczaj waha się ona od złotówki do dwóch złotych i uzależniona jest między innymi od tego, czy kierowca jechał będzie autostradą czy też normalnymi drogami.

W przypadku przeprowadzek zagranicznych koszty są znacznie wyższe. To często osoba zamawiająca usługę musi ponieść wydatki związane na przykład z noclegiem kierowcy czy jego wyżywieniem. Do tego dochodzą wyższe stawki za kilometr. Przyjmuje się, że średni koszt przeprowadzki do Wielkiej Brytanii to tysiąc sześćset złotych. W przypadku Niemiec kwota ta jest o około trzysta złotych niższa. Dla porównania: przeprowadzając się w obrębie kraju, trzeba średnio wydać około pięćset, czasem sześćset złotych. Różnica jest więc kolosalna.

Co z powrotem samochodu?

Samochód, który wywiózł nasze meble, musi powrócić do siedziby firmy. To klient ponosi koszta takiej podróży. Nie należy również zapominać, że wiele firm podaje swoim klientom stawki netto, czyli bez podatku VAT, który istotnie podnosi koszta. Usługi firmy przeprowadzkowej pozwalają jednak na szybką i pozbawioną zbędnych nerwów przeprowadzkę. Poniesione koszty nie są więc pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.