Przeprowadzka z pupilem – jak sobie z tym poradzić?

Jakie są pierwsze skojarzenia ze słowem przeprowadzka? Z pewnością zmiany w życiu i nowe perspektywy, ale też stres związany z samym procesem przeprowadzania się. Skoro my, ludzie, odczuwamy niepokój mimo iż wiemy co się dzieje to wyobraźmy sobie co musi czuć nasz pupil w takiej sytuacji. Nie ma on pojęcia dlaczego z dnia na dzień musi przestać spacerować swoją ulubioną drogą przy bloku lub obwąchiwać ukochany krzak. I co gorsza, nie da się mu tego wytłumaczyć. Jak zatem przygotować się do takiej przeprowadzki?

Sposoby łagodzenia stresu u pupila

Psy niezbyt przepadają za zmianami. U wielu z nich niepokój wywołują nawet niepozorne czynności takie jak przestawienie legowiska w inne miejsce. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą naszemu czworonożnemu przyjacielowi łatwiej przejść przez to tajemnicze dla niego wydarzenie.

  • Zabieraj psa  do przyszłego domu jeszcze przed przeprowadzką

Przyzwyczajanie pupila do nowego miejsca powinno odbywać się jeszcze zanim się  przeprowadzicie. Zabieraj tam zwierze kilka razy w tygodniu żeby poznało nowy dom, jego zapach, sąsiadów. Jeśli nie możesz wejść do mieszkania to spaceruj chociaż w jego okolicy. Dzięki temu pies łatwiej przyzwyczai się do nowego terenu.

  • Zapewnij mu komfort w czasie pakowania oraz w dniu przeprowadzki

Pamiętaj, że nastrój właściciela udziela się również jego pupilowi. Jeśli będziesz zestresowany, Twój przyjaciel na pewno to wyczuje. Zadbaj o to, by pomimo całego zamieszania pies czuł, że w jego życiu nic się nie zmieni i że nadal jest ważny. Staraj się przestrzegać rutynowych, codziennych zwyczajów. W dniu przeprowadzki najlepiej, by psem zajął się ktoś z rodziny lub znajomych. Oszczędzi mu to stresu związanego z wynoszeniem rzeczy z domu przez ekipę przeprowadzkową.

  • Przywieź rzeczy psa ze starego domu do nowego

Zadbaj o to, by pupil miał dostęp do swoich przedmiotów – zabawek, legowiska, miski. Nie pierz ich, pozwól mu poczuć, że ma przy sobie coś z dobrze znanego mu miejsca – zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa.

  • Nie wyrzucaj psa na dwór

Jeśli Twój pies do tej pory mieszkał w mieszkaniu, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj go na dwór, by mieszkał w budzie, jeśli przeprowadziliście się do domu z ogrodem!

  • Daj psu czas na zapoznanie się z nowym miejscem i aklimatyzację

Pamiętaj, że to dla niego stresujące doświadczenie. Nie krzycz na zwierzaka, jeśli ciągle za Tobą chodzi lub wszystko obwąchuje. Z kolejnymi dniami będzie coraz pewniej czuł się w nowym miejscu.

  • Nie zostawiaj pupila samego w nowym domu

Towarzysz swojemu psu w tym trudnym okresie. Twoja obecność jest dla niego największym wsparciem. Pamiętaj, że zwierzę nie zna nowego mieszkania i jeśli od razu zostawisz go w nim samego to będzie się bał.

To tylko kilka ze wskazówek, które mogą okazać się pomocne przy przeprowadzce z pupilem. Pamiętaj, że Twoja obecność, cierpliwość i czas odgrywają tu największą rolę. Zmiana miejsca zamieszkania jest trudniejsza, kiedy posiadamy zwierzę, ale nie jest to nic niemożliwego. Przy odrobinie chęci i starań można ją przejść niemal bezboleśnie.