Przeprowadzka we dwoje na pierwsze wspólne mieszkanie – nasze porady

Zamieszkanie z partnerem to pierwszy poważny krok do dorosłego, wspólnego życia. Dla wielu jest to wejście w nowy etap związku, który umocni łączącą więź lub doprowadzi do jego rozpadu. Mieszkanie pod jednym dachem pozwala na poznanie w pełni swoich zachowań, przyzwyczajeń. W tym czasie można dowiedzieć się, co jest dla drugiej osoby ważne i czy wzajemne oczekiwania wobec przyszłości mają prawo zostać spełnione. Co zrobić, aby przeprowadzka „na swoje” scaliła związek, a nie okazała się tykającą bombą?

Najważniejsze – formalności

Umowa najmu lub zakupu mieszkania powinna być sporządzona w sposób korzystny dla obu stron. Należy również zadbać o opłacalne kontrakty z dostawcami usług – telefon, Internet, gaz. Pamiętajcie o wymeldowaniu się ze starych miejsc zamieszkania i zameldowaniu w nowym oraz poinformowaniu  banku, Urzędu Skarbowego itp. o innym adresie do korespondencji. 

Zapewnienie przestrzeni drugiej osobie

Wspólne mieszkanie jest ekscytujące, emocjonujące. Daje możliwość spędzania ze sobą dużej ilości czasu. Jednak – każdy człowiek potrzebuje czasami przestrzeni i czasu tylko dla siebie. Posłuchanie muzyki w samotności, skupienie się nad pracą czy nauką wymaga zrozumienia drugiej osoby. Już na początku zadbajcie o to, aby każdy z Was miał w mieszkaniu swoje miejsce, gdzie będzie mógł pobyć sam. Może kawalerka to nie do końca dobry pomysł?

Nowe mieszkanie, dzieci i pies

Są to kwestie, które musicie poruszyć na długo przed decyzją o wspólnym zamieszkaniu. Planując wspólną przyszłość, nie chodzi tylko o preferencje partnera, ale również o miejsce, w którym będziecie żyć. Nie wszędzie zwierzęta są mile widziane a nie każde mieszkanie jest dostosowane do potrzeb małego dziecka. Podejdźcie do wyboru nowego lokum świadomie z myślą o kolejnych latach. 

Co zabierzesz ze sobą?

Wyposażenie mieszkania to duże wyzwanie. Na początek sprawdźcie, co możecie zabrać ze swoich wcześniejszych miejsc zamieszkania. Zadbajcie o to, aby nie powielać niepotrzebnie przedmiotów. Po co wam trzy patelnie i dwie deski do prasowania? 

Wspólny budżet

Wspólne konto? Czy może składanie się „po połowie”? Rachunki, jedzenie, chemia, rozrywka to jedne z niewielu kosztów, jakie Was czekają. Oprócz tego zawsze znajdzie się chęć na nową parę butów lub ekstra gadżet do auta. Kwestia rozliczania pieniędzy jest ważna i musi być z góry ustalona.

Jak będzie wyglądał sam moment przeprowadzki?

Koniecznie podpiszcie kartony ze swoimi rzeczami. Ułatwi to sprawne rozpakowanie i posegregowanie pakunków do odpowiednich pomieszczeń. Podzielcie się obowiązkami – wycieranie zakurzonych przedmiotów i układanie ich na miejsce będzie przyjemniejsze, jeśli zrobicie to razem. 

Wspólne mieszkanie to dla Was niewątpliwie duże wydarzenie, które wiąże się z różnymi emocjami. Chcąc uniknąć niepotrzebnego zamieszania, przeprowadzka oraz wszystkie dotyczące jej kwestie powinny być odpowiednio wcześniej przemyślane i zorganizowane. Należy przede wszystkim wykazać się rozsądkiem i zrozumieniem potrzeb drugiej osoby.