Przeprowadzka studencka. Jak ją zorganizować?

Wyprowadzka z domu rodzinnego to jeden z najważniejszych momentów w życiu młodej osoby – rozpoczęcie studiów to pierwszy krok w prawdziwą dorosłość. Bez względu na to, czy zamieszkasz w akademiku, na stancji, czy wynajmiesz mieszkanie, w nowe miejsce zabierzesz ze sobą wiele potrzebnych rzeczy. Ile czasu zajmuje przeprowadzka studencka i jak ją zorganizować? Lepiej zrobić to na własną rękę czy skorzystać z usług firmy transportowej?

Bardzo często zdarza się, że przyszli żacy wybierają uczelnie odległe od swojego rodzinnego domu i stają przed wyzwaniem przeprowadzki na drugi koniec kraju. Niewielu z nich posiada swoje auto, więc i możliwość organizacji przeprowadzki we własnym zakresie jest bardzo ograniczona – przewóz książek, pościeli, sprzętów kuchennych, komputera lub drukarki naraz jest niemożliwy. By uniknąć zamieszania i niepotrzebnego stresu, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, która zajmie się przeprowadzką przyszłego studenta. Oto kilka wskazówek dla młodych!

Jak się przeprowadzić – lista

Tak jak w przypadku każdej innej przeprowadzki, również podczas studenckiej przyda się dobry plan działania. Zacznij od przygotowania listy rzeczy, których będziesz potrzebował w nowym miejscu zamieszkania – o pomoc w jej przygotowaniu możesz poprosić rodziców, starsze rodzeństwo lub znajomych, którzy już studiują. Zastanów się, jakich przedmiotów będziesz potrzebować i pogrupuj je według kategorii: rzeczy osobiste, kosmetyki i artykuły higieniczne, ubrania, książki, sprzęty kuchenne, itd. Przeprowadzka to również dobra okazja do pozbycia się niepotrzebnych Ci rzeczy – jeśli już ich nie używasz, a są w dobrym stanie, oddaj je komuś innemu.

Kuchnia, łazienka, rzeczy osobiste

Przedmioty, które zabierasz ze sobą, zapakuj do kartonowych pudeł i pogrupuj tematycznie. W ten sposób unikniesz bałaganu i szybko znajdziesz to, czego potrzebujesz. Jeśli przeprowadzasz się do akademika, zazwyczaj nie musisz martwić się o talerze, kubki czy sztućce; w mieszkaniach jednak nie zawsze są elementem wyposażenia. Przed przeprowadzką dobrze jest więc ustalić te szczegóły z właścicielem: upewnij się także, czy w Twoim nowym miejscu zamieszkania znajdziesz czajnik, żelazko, pralkę, toster, itp. Chemie i artykuły higieniczne możesz wziąć ze sobą, ale równie dobrze możesz zaopatrzyć się w nie w nowym mieście. Koniecznie zabierz swoją pościel, poduszki i poszewki na kołdrę i poduszki. W kwestii rzeczy osobistych oraz ubrań przeprowadź selekcję: które z nich są Ci niezbędne? Jakich strojów będziesz potrzebował na uczelnię, wyjście z nowymi znajomymi, podczas zajęć sportowych lub do pracy? Pomyśl także o porze roku – zazwyczaj większość przyszłych żaków przeprowadza się początkiem jesieni, więc warto zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania.

Przeprowadzkowy niezbędnik każdego studenta

Rozpoczęcie studiów związane jest z nowymi formami nauki, ale być może przyda Ci się któryś ze szkolnych podręczników. Po maturze nie wyrzucaj starych notatek – w czasie sesji będą cennym materiałem powtórkowym i zawsze będziesz mógł do nich zajrzeć. Kup zeszyty z separatorami, w których będziesz mógł zebrać notatki z kilku zajęć: to oszczędność miejsca podczas przeprowadzki (oraz w studenckiej torbie). Zamiast chodzić co rusz do punktu ksero, weź ze sobą drukarkę – co prawda to większy wydatek, ale dzięki niemu zaoszczędzisz czas i zawsze będziesz przygotowany do wykładów i ćwiczeń!