Przeprowadzka na wieś – o czym należy pamiętać?

Świeże powietrze, bliskość natury, dom z pięknym, dużym ogrodem. Przeprowadzka na wieś to ucieczka od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu, ale jednocześnie związana jest z wieloma zmianami. Czy warto opuścić miasto na rzecz wsi? O czym należy pamiętać podczas takiej zmiany miejsca zamieszkania i jak zaplanować je z głową?

Przeprowadzka na wieś – fakty i mity

Wieś to całkowite przeciwieństwo mieszkania w mieście – spokój i kontakt z naturą to najważniejsze zalety osiedlenia się na prowincji. Jak pokazują badania, Polacy bardzo tęsknią za spokojnym życiem i coraz chętniej uciekają z terenów miejskich: wraz ze wzrostem popularności ekotrendu wiele rodzin przenosi się właśnie na wieś. To większa przestrzeń, poczucie bezpieczeństwa oraz spokojniejszy, bardziej ustabilizowany tryb życia. Zieleń, hodowla własnych warzyw i owoców w domowym ogródku – czy można chcieć czegoś więcej?

Jednak mieszkanie na wsi to również minusy – nie wszędzie jest dostęp do kanalizacji, telefonu czy gazu. Po większość rzeczy trzeba jeździć do miasta, bo wiejskie sklepiki zazwyczaj mają bardzo krótkie godziny otwarcia. Infrastruktura drogowa to osobna kwestia: często do głównej drogi jest bardzo daleko, a komunikacja PKS kursuje dość rzadko. Mieszkanie na wsi wiąże się ponadto z koniecznością zadbania o opał na zimę czy samodzielnym odnawianiem elewacji; w dodatku nie zawsze trafia się na życzliwych, prostolinijnych sąsiadów. Na wsi wszyscy się znają i trudno uniknąć osądów, nawet tych bardzo niesprawiedliwych.

Organizujemy przeprowadzkę na wieś!

Mimo wszystko mieszkanie na wsi może być dobrą decyzją – dobrze rozpocząć je od sprawnie zorganizowanej przeprowadzki. By nie musieć się niczym niepokoić, najlepiej zlecić ją profesjonalnej firmie transportowej, która zadba o najmniejszy szczegół. Jak skutecznie zaplanować przeprowadzkę na wieś?

Tak jak w przypadku każdych innych przenosin, bardzo ważna jest selekcja przedmiotów, które ze sobą zabierzemy. Domek pod miastem to miejsce, w którym możesz pozwolić sobie na wielkie, przestronne szafy lub całe pomieszczenie przeznaczone na garderobę, ale znacznie lepiej zagospodarować je z innym przeznaczeniem. Poświęć czas na wybór niezbędnych przedmiotów i ubrań i weź ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy; resztę oddaj lub sprzedaj. Rzeczy w kartonach pogrupuj tematycznie – to ułatwi Ci odszukanie, gdy już zostaną dostarczone we wskazane miejsce. Pamiętaj o tym, by towary były dobrze zabezpieczone w transporcie – zastawę stołową, kubki, wazony i ceramikę należy odpowiednio przygotować do drogi. Owiń je gazetą, a następnie bawełnianymi ręcznikami. Spakuj także najpotrzebniejsze przybory higieniczne, takie jak szczoteczka do zębów, papier toaletowy czy wilgotne chusteczki – przydadzą się w trakcie każdej przeprowadzki!

Po wprowadzeniu się do domku na wsi przygotuj się także na konieczność zadbania o jego wygląd. Być może trawa będzie wymagała skoszenia, a gdzieniegdzie pojawią się chwasty – weź więc ze sobą kosiarkę, sekator, grabie czy inne narzędzia ogrodnicze. Mieszkania na wsi to przede wszystkim wsłuchanie się w rytm natury i podporządkowanie się mu!