Przeprowadzka do Warszawy ‒ czy warto zamieszkać w stolicy?

Przeprowadzka do Warszawy staje się ostatnimi czasy bardzo popularna. Powody zamieszkania w stolicy są różne. Jedni decydują się na taki krok, ponieważ chcą znaleźć dobrze płatną pracę. Jeszcze inni wyruszają tam na studia. Jednak, czy warto przenieść się do Warszawy? Sprawdź plusy i minusy takiego rozwiązania!

Przeprowadzka Warszawa – jakie są plusy?

Warszawa jest największym polskim miastem. Bezpośrednio przekłada się to na fakt, że oferuje ona dużo więcej miejsc pracy niż w innych regionach naszego kraju. Są zawody, w których wolne stanowiska po prostu czekają na pracowników. Łatwość znalezienia stabilnego zatrudnienia staje się więc głównym powodem, dla którego każdego roku w stolicy przybywa mieszkańców – szczególnie tych młodych. Mało tego, jeśli już znajdzie się wymarzoną pracę, można być pewnym, że pensja, jaką otrzyma się za jej wykonywanie będzie naprawdę pokaźna. Średnia miesięczna płaca w stolicy, w zależności od branży, może być większa nawet o 1000 złotych, od tej wypłacanej w mniejszych miejscowościach. Ponadto wykonywana tam praca wiąże się ze swobodną możliwością poszerzania swoich kwalifikacji, zdobywania umiejętności pożądanych na rynku pracy i nabywania cennego doświadczenia. Dodatkowy atut to wysoki status życia charakteryzujący zamieszkiwanie w Warszawie. Ludzie, którzy decydują się na przebywanie tam, mogą czerpać z różnorodnych atrakcji oraz szans rozwoju, jakie daje to nieustanie unowocześniające się miasto. W stolicy można żyć pełnią życia, wpływ na to ma chociażby nieutrudniony dostęp do najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych, kulturowych oraz sportowych. Daje to poczucie znajdowania się w centrum zdarzeń najbardziej istotnych z punktu widzenia Polski, Europy czy Świata. Dla wielu osób ogromną zaletą tego dużego ośrodka miejskiego jest swego rodzaju anonimowość – w Warszawie każdy może być sobą. Atutem, jaki ma taka przeprowadzka, jest także rozwinięta komunikacja miejska ułatwiająca szybkie poruszanie się z jednej lokalizacji do drugiej – nawet, jeśli są one od siebie oddalone.

Czy przeprowadzka do stolicy ma jakieś słabe strony?

Jednak przeprowadzka do Warszawy to nie tylko same zalety. Jest również kilka mankamentów, na które nie sposób nie zwrócić uwagi. Jednym z nich jest chociażby duża liczba ludzi, jaką spotkać można na ulicach tego miasta. Przekłada się to również na zwiększoną ilość pojazdów przecinających Warszawę wzdłuż i wszerz. Dla kierowców poruszających się własnym środkiem transportu częste stanie w korkach nie jest więc niczym zaskakującym. Przez to odczuwalny jest ciągły hałas i rwetes, a o spokój jest naprawdę trudno. Życie w stolicy cechuje się szybkim tempem – gnanie za pieniądzem i tak zwany „wyścig szczurów” to chleb powszedni dla warszawiaków. Dodatkowo dla wielu osób koszty utrzymania i życia w Warszawie mogą okazać się wysokie. Domowy budżet może nadszarpnąć zwłaszcza opłata uiszczana za wynajem mieszkania. Wymienione wady, jakie może mieć przeprowadzka do Warszawy, sprawiają, że są osoby, które nie marzą o zamieszkaniu w tym mieście.