Prawo transportowe – co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na firmę transportową?

Działanie firm transportowych regulowane jest przez obowiązujące w Polsce prawo. Stoi ono na straży klientów, dbając o to, aby firmy świadczyły usługi na najwyższym poziomie. Podpowiadamy co warto wiedzieć w tym zakresie i o co zapytać w firmie, aby wybrać tą najlepszą, dla której prawo to nie tylko puste i nic nie znaczące frazesy.

Stosowne licencje i pozwolenia

Polskie prawo dokładnie precyzuje jakie dokumenty muszą uzyskać osoby świadczące usługi transportowe. Działalność w tym zakresie mogą prowadzić jedynie te firmy, które uzyskały Certyfikat Kompetencji Zawodowych, a następnie przyznano im stosowną licencję na świadczenie usług transportowych. Takie dokumenty przyznawane są jedynie solidnym firmom, które spełniają szereg kryteriów. Jednym z nich jest między innymi nieskazanie prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwa umyślne. Chcąc mieć pewność, że korzystamy z usług dobrej firmy na poziomie, zawsze warto zapytać o dokumenty tego rodzaju. Dzięki temu zyskamy pewność, że firma działa w majestacie praw.

Kiedy rzeczy w transporcie się zgubią lub ulegną uszkodzeniu

Tutaj polskie prawo również jest po stronie klienta. Artykuł 65 ust. 1. prawa przewozowego mówi, że jeżeli w trakcie transportu doszło do zagubienia lub uszkodzenia rzeczy, klient ma prawo złożyć reklamację. W tym wypadku pomocna jest również podpisana wcześniej umowa. Dobrze, jeżeli określono w niej wysokość odszkodowania na wypadek tego rodzaju sytuacji. Wtedy sprawa jest prosta nawet, jeżeli firma nie chce nam od razu wypłacić odszkodowania. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Działające obecnie firmy transportowe to na ogół zespół solidnych ludzi, dla których liczy się przede wszystkim zadowolenie i satysfakcja klientów. Robią więc oni wszystko, aby przypadki zagubienia czy zniszczenia przewożonych rzeczy w ogóle nie miały miejsca.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zaliczane jest w Polsce do obowiązkowych. Niemniej jednak zawsze warto zapytać, czy firma transportowa ma wykupione dodatkowe ubezpieczenie tego rodzaju. Polskie prawo nie nakłada w tym względzie obowiązku, ale daje taką możliwość, z której wiele firm korzysta. W porozumieniu z ubezpieczycielem dokładnie określone zostaje, co objęte jest takim dodatkowym ubezpieczeniem. Decydując się na współpracę z firmą transportową, zawsze warto zapytać, czy dodatkowe OC zostało wykupione.

Przeglądy techniczne pojazdów

Prawo o ruchu drogowym precyzuje jak często pojazdy muszą być poddawane przeglądom technicznym. Firma transportowa ma obowiązek o nich pamiętać. Jest to gwarantem dobrego stanu technicznego pojazdów, a tym samym wykonania usługi na czas. Kiedy flota firmy transportowe jest regularnie sprawdzana, awarie zdarzają się bardzo rzadko. Tym samym można mieć większą pewność, że transport mebli czy innych przedmiotów dojedzie na swoje miejsce zgodnie z planem.

Elektroniczne systemy monitorowania

Montowanie nadajników GPS nie jest narzucane przez polskie prawo transportowe, ale jest dozwolone. Auta mające wbudowany elektroniczny system monitorowania pojazdów to dobre rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo przewożonych rzeczy.