Otwock czy Piaseczno? Gdzie się przeprowadzić?

Wiele osób decyduje się na mieszkanie w mniejszej miejscowości., co wiąże się z  przeprowadzką poza miasto. Dotyczy to chociażby mieszkańców Warszawy. Miasteczka satelitarne, jak przyjęło się je określać, zaczęły być odbierane jako sypialnie stolicy, miejsca, w których można odpocząć po całym dniu ciężkiej pracy w Warszawie Do najczęściej wybieranych miasteczek satelitarnych zalicza się m.in.: Pruszków, Legionowo, Otwock, Piaseczno czy Ząbki. Do zamieszkania pod Warszawą zachęcają niższe ceny mieszkań, więcej terenów zielonych, cisza i spokój. Niemniej jednak, przed kupnem mieszkania, musimy dobrze przemyśleć to, czy codzienne dojazdy nie będą dla nas zbyt uciążliwe.

Różnice w cenach

Porównując ceny mieszkań w stolicy do stawek w miasteczkach satelitarnych, można dostrzec ich znaczące rozbieżności. Przyjmuje się, że najdroższe mieszkania są w Pruszkowie. Otwock notuje się na trzecim miejscu, a Piaseczno na piątym. Za 1 m2 na rynku pierwotnym zapłacimy w Otwocku ok. 4 770 zł, natomiast na rynku wtórnym – 5 300 zł. W przypadku Piaseczna 1 m2 wyniesie nas ok. 5 200 zł na rynku pierwotnym, a 5 500 zł na rynku wtórnym.

Otwock

Jeżeli lubisz spędzać czas na łonie natury, to z pewnością miasto to przypadnie Ci do gustu. Posiada wiele terenów zielonych, lasy, mnóstwo urozmaiconych tras rowerowych, a także rezerwatów przyrody. W mieście znajduje się kilka przedszkoli, szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, a także Warszawska Szkoła Wyższa. Do Warszawy można dostać się za pomocą Szybkiej Kolei Miejskiej lub Kolei Mazowieckich.

Piaseczno

To miasto, które stanowi alternatywę dla mieszkań w centrum miasta. Położone jest 17 km od centrum stolicy. Dogodna lokalizacja ma znaczący wpływ na szybki rozwój budownictwa w tamtym rejonie. W 2010 roku uznane było za jedno z atrakcyjniejszych miast dla biznesu. Podobnie jak Otwock, posiada kilka przedszkoli, szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, policealnych oraz dwie szkoły specjalne. Mieszkańcy Piaseczna mogą udzielać się w Centrum Kultury, które aktywnie zajmuje się promowaniem i udostępnianiem dóbr kultury, folkloru i wszelkiego ludowego rękodzieła. W mieście znajduje się również biblioteka dla mieszkańców oraz Muzeum Regionalne, które mieści się w budynku dawnej plebanii. Co roku odbywają się: Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej i Open Hard Core Fest. Pierwszy z nich to przegląd muzyczny różnych twórców, a drugi – letni festiwal rockowy, który odbywa się w parku miejskim. W mieście tym znajdzie się coś dla wielbicieli zabytków, ponieważ można tu zobaczyć m.in.:

  • Mykwę, czyli dawną żydowską łaźnię,
  • Cmentarz żydowski,
  • Dzwonnicę z XIX wieku, a także kościół z połowy XVI w.

Którą lokalizację zatem wybrać? To zależy, na czym zależy nam najbardziej. Jeżeli szukamy jedynie spokojnej oazy, w której będziemy chcieli odpocząć i terenów zielonych – warto rozważyć przeprowadzkę do Otwocka. Jeżeli chcemy stanowić część lokalnej społeczności i żyć tempem rozwijającego się, mniejszego od Warszawy miasta, wybierzmy Piaseczno.