Legionowo czy Otwock? Gdzie lepiej zamieszkać?

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na przeprowadzkę z metropolii do mniejszych miast i miasteczek. Małe miejscowości stały się atrakcyjne głównie pod względem cen domów i mieszkań. Nie bez znaczenia są również tutaj tereny zielone, łatwiejszy dostęp do przedszkoli i lekarzy oraz rosnący poziom edukacji i usług. Największą popularnością wśród miasteczek satelitarnych cieszą się te położone w pobliżu Warszawy, m.in.: Józefów, Piaseczno, Legionowo, Otwock.

Legionowo

Legionowo, choć niewielkich rozmiarów, może poszczycić się pierwszym miejscem pod względem gęstości zaludnienia w Polsce. Dlaczego ludzie tak chętnie osiedlają się w tym miasteczku? Z pewnością przyciąga ono atrakcyjnymi cenami mieszkań, niewielką odległością od stolicy i rozbudowaną infrastrukturą. Cisza, spokój, świeże powietrze, okalające miasteczko lasy – za to najbardziej doceniane jest Legionowo. To wymarzone miejsce dla tych, którzy kochają miasteczka „z duszą”. Jest to także wysoko rozwinięty ośrodek kulturalny wspierający inicjatywy lokalnej społeczności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w pobliżu Legionowa znajduje się Zalew Zegrzyński – najpopularniejsze miejsce letniego wypoczynku w regionie.

Otwock

To malownicze miasteczko położone w centrum województwa mazowieckiego jest oddalone od stolicy o zaledwie 23 km. Dojazd do metropolii Szybką Koleją Miejską lub Kolejami Mazowieckimi zajmuje mniej niż pół godziny. Ma to bardzo duże znaczenie dla tych, którzy chcą mieszkać w Otwocku, a pracować w Warszawie. Obecnie notuje się jednak znaczny wzrost rozwoju działalności gospodarczej w miasteczku. Powstają nowe obiekty handlowo-usługowe, wzrasta liczba przedszkoli, rozwija się infrastruktura techniczna. Miasto wspiera rozwój przedsiębiorstw. Rokrocznie zwiększa się wysokość budżetu, w dużej mierze przeznaczonego pod inwestycje. Otwock jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają przyrodę. Położenie pośród lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, park miejski, plaża nad rzeką Świder, a także liczne trasy rowerowe sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi.

Gdzie jest taniej?

Rozbieżność w cenach mieszkań między stolicą a miasteczkami satelitarnymi jest ogromna. I choć ich ceny z roku na rok są wyższe, to wciąż daleko im do tych warszawskich. Mniejsza kwota wydana na zakup mieszkania może zrekompensować dłuższy dojazd do Warszawy. Najdroższym miastem pod tym względem jest Piaseczno. Tutaj średnia cena za metr kwadratowy plasuje się na poziomie 6500 zł. W Legionowie będzie to 5980 zł, nieco mniej, bo 5000 zł, w Otwocku.

Jak zatem podjąć właściwą decyzję przed przeprowadzką? Najlepiej najpierw odwiedzić oba miasteczka i poczuć ich klimat. Jeśli rozważamy rozpoczęcie działalności gospodarczej i chcemy mieć dostęp do wszystkich usług w jednym miejscu, warto wybrać Otwock. W Legionowie z pewnością zakochają się miłośnicy przyrody i wielbiciele kultury. To dobre miejsce dla tych, którzy chcą stać się częścią zintegrowanej lokalnej społeczności.