Jak zorganizować przeprowadzkę do egzotycznych krajów?

Nowa praca, zagraniczne studia czy chęć poznania obcych języków – powodów wyprowadzki z rodzinnego kraju jest wiele. Mieszkając poza granicami państwa musimy liczyć się z wieloma zmianami, takimi jak inna kultura, waluta czy biurokracja. Jak zorganizować przeprowadzkę do obcego kraju i nie zwariować? Oto kilka podpowiedzi, jak mądrze ją zaplanować!

Przeprowadzka za granicę to niemałe przedsięwzięcie i wiąże się z wieloma nowymi doświadczeniami. To nie tylko sama operacja logistyczna, ale i nowy adres zamieszkania, konieczność założenia konta bankowego w obcej walucie, ubezpieczenia oraz „przestawienia się” na nowy tryb życia. Jeśli przeprowadzamy się do kraju należącego do Unii Europejskiej, proces jest nieco łatwiejszy, ale co w przypadku, gdy chcemy zamieszkać np. w Australii, Indiach lub Stanach Zjednoczonych? O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Jak zaplanować przeprowadzkę za granicę?

Zamieszkanie w obcym kraju to konieczność decyzji, jakie przedmioty ze sobą zabierzemy. Czy naprawdę potrzebujesz tych wszystkich ubrań, kosmetyków, wazonów i innych dodatków aranżacyjnych? Ustal, co będzie Ci niezbędne w nowym miejscu, a jakie rzeczy będę dostępne na nowym mieszkaniu (np. meble) – podczas przeprowadzki za granicę liczy się każde przetransportowane dobro. Jeśli to możliwe, weź ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy: nie będą one stanowiły niepotrzebnego balastu. Masz wokół siebie przedmioty, których już nie używasz, ale są w dobrym stanie? Oddaj je znajomym lub sprzedaj – pozbędziesz się czegoś, co może przydać się komuś innemu, a przy okazji trochę zarobisz. Spakuj się z głową – dzięki temu unikniesz niepotrzebnych opłat i stresu, a w nowym miejscu będziesz mógł sprawić sobie coś nowego.

Po drugie, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przewożonych towarów. Wynajmij firmę transportową, która w profesjonalny i bezpieczny sposób zajmie się Twoimi przedmiotami. Weź pod uwagę, że przeprowadzka za granicę to o wiele poważniejsze przedsięwzięcie i wymaga szczególnej dbałości o przewożone towary. Podróż jest dłuższa, więc i prawdopodobieństwo uszkodzeń rośnie: zadbaj o to, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci kruchych, potłuczonych rzeczy. Profesjonalne firmy przewozowe zabezpieczą je ze szczególną troską, a Ty będziesz mógł ze spokojem i pewnością powierzyć im swoje przedmioty.

Przeprowadzka za granicę – o czym należy pamiętać?

Panuje przekonanie, że przeprowadzka na własną rękę to o wiele mniejszy koszt. Czy ta opinia jest prawdziwa? Być może tak, ale w kwestii przewozu towarów za granicę nie sprawdza się – z przenosinami do obcych krajów związane są m.in. opłaty celne czy odmienne niż w Polsce prawa transportowe. Wbrew pozorom koszty przeprowadzki za granicę we własnym zakresie są o wiele większe, a wiadomo, że wszystkich rzeczy nie przewiezie się za jednym zamachem. Profesjonalna firma transportowa zadba o wszystkie szczegóły i doradzi, jak przygotować się do takiej podróży.

W przypadku krajów egzotycznych, takich jak Nowa Zelandia, Australia czy Japonia należy pamiętać o specjalnym przygotowaniu przedmiotów do drogi. Będą one transportowane drogą morską, więc wymagają wyjątkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami – czasami ich przewóz zajmuje aż 12 tygodni!