Jak zabezpieczyć komputer przy przeprowadzce?

Komputer – drugie „my”

Nie ma co się oszukiwać. Rozwój technologiczny sprawił, że człowiek stał się uzależniony od wszelkiej elektroniki, a nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą wywołać nieraz palpitacje serca. Poza telewizorami stanowiącymi okno na świat, to komputery zajęły czołowe miejsca na liście najpotrzebniejszych urządzeń domowych. Komputery stały się nie tylko elementem rozrywki, ale poprzez połączenie internetowe, również głównym źródłem informacji. To co kiedyś wydawało się nie do pomyślenia, teraz stanowi fakt – większość pracy wykonujemy na komputerach, nierzadko przynosząc obowiązki zawodowe do domu. A jak zabezpieczyć komputer  na czas przeprowadzki?

Jak przewieźć komputer stacjonarny a jak laptop?

Posiadając komputer stacjonarny, jesteśmy zmuszeni przygotować większą ilość materiałów do pakowania niż w przypadku laptopów czy innych urządzeń tego typu. Ważne jest, aby dobierając karton do jednostki centralnej, nie było zbyt dużo wolnej przestrzeni. Dzięki temu komputer nie będzie ulegał przesunięciom podczas transportu. W przypadku przemieszczania się komputera w trakcie jazdy, może dojść do uszkodzeń podzespołów lub innych wrażliwych elementów wewnątrz urządzenia. Jeśli nasz komputer posiada stację do odczytu płyt CD i DVD oraz nagrywarkę, dobrze jest odłączyć je aż do momentu wprowadzenia się do nowego lokum. W kwestii monitora ważne jest, aby poza solidnym i twardym pudłem przygotować również folię bąbelkową lub inny miękki wypełniacz. Dzięki temu monitor nie ulegnie zarysowaniu ani innym niepożądanym uszkodzeniom podczas przeprowadzki. Posiadacze laptopów mają zdecydowanie łatwiej. Większość użytkowników tych mobilnych urządzeń posiada oryginalne opakowania, które cechują się ciekawymi rozwiązanymi z zakresu wypełniaczy (np. specjalne wkładki tekturowe lub piankowe). Poza tym laptopy są bardziej poręczne i można je mieć przy sobie nawet w trakcie transportu.

Dodatki i inne drobne urządzenia

Komputery stacjonarne, poza jednostką centralną i monitorem, składają się też z urządzeń dodatkowych. Klawiatura, myszka czy urządzenia wielofunkcyjne jak skanery i drukarki również wymagają pewnych zabezpieczeń na czas przeprowadzki. O ile ich struktura nie jest tak delikatna, jak w przypadku monitorów, o tyle nie zwalnia nas to z korzystania z odpowiednich materiałów do pakowania. Klawiaturę oraz myszkę można owinąć ręcznikami, i tak zabezpieczone schować do pudła, plecaka albo większej reklamówki. W przypadku drukarek i skanerów wymagane są solidne kartony. O ile istnieje możliwość, warto też na czas przeprowadzki wyciągnąć tonery, aby nie doszło do niechcianych komplikacji.

Wilgoć największym wrogiem

Każde urządzenie elektroniczne ma śmiertelnego wroga, którym jest woda (obojętnie w jakiej postaci!). Przygotowując się do przeprowadzki, zadbajmy o to, aby żadna wilgoć nie dostała się do naszych urządzeń. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci papierowych ręczników czy szczelnie zamkniętych kartonów zagwarantują pełną ochronę. Zaledwie kilka metrów taśmy samoprzylepnej  jest też w stanie zagwarantować to, że nawet pojedyncza kropla wody w żadnym wypadku nie przedostanie się do wnętrza pakunku.