Jak spakować się szybko i nie zająć dużo miejsca?

Przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Nagromadzone przez lata rzeczy trzeba odpowiednio spakować, a następnie przewieźć. Transport to jednak błahostka- wystarczy skorzystać z usług profesjonalnej firmy (np. Express Przeprowadzki) i nie trzeba się o nic martwić. Problemem może być samo pakowanie pełnych wspomnień przedmiotów. Jak zrobić to możliwie błyskawicznie, oszczędzając przestrzeń? Podpowiadamy!

1. Zrób plan

Na początek dobrze jest przemyśleć cały proces. Bez dobrego planu pakowanie w mgnieniu oka przerodzi się w chaos, co dołoży nam dodatkowego stresu. Jak rozpocząć planowanie? Przyda się zrobienie listy. Najlepszym rozwiązaniem jest sortowanie rzeczy tematycznie, dzięki czemu łatwiej będzie się później rozpakować lub odnaleźć dany przedmiot. Zaczynamy od tych, których potrzebujemy najmniej: książki, dekoracje, sezonowe ubrania, itp. Ile czasu poświęcimy na przeprowadzkę? Idealnie byłoby zrobić to w jeden dzień, niestety nie zawsze jest to możliwe. Przydatny okaże się dzień wolny w pracy, albo zaplanowanie pakowania na weekend.

2. Zaopatrz się w kartony

Odpowiednio wcześniej należy przygotować lub kupić kartony, dzięki którym nie tylko w wygodny sposób przeniesiemy dobytek, ale także zabezpieczymy go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Pudełka pozwolą też zaoszczędzić sporo miejsca. Najlepiej sprawdzą się takie z uchwytami do noszenia. Pamiętajmy, żeby przy okazji przed pakowaniem przeprowadzić selekcję i pozbyć się niepotrzebnych gratów. Nie chcemy przecież wprowadzać się do nowego lokum ze stertą zbędnych bibelotów.

3. Nie zapomnij o etykietach

Kiedy już włożymy przedmioty do kartonów trzeba je podpisać, ponieważ później nie będziemy wiedzieć, co dokładnie znajduje się w danym pudełku. W opisie dobrze jest też zawrzeć miejsce, z którego pochodzą rzeczy. Unikniemy w ten sposób bałaganu przy wprowadzaniu się do nowego miejsca. Dla własnego dobra zaznaczajmy też, w jakich kartonach znajduje się szkło. O stłuczenia nie trudno.

4. Zadbaj o bagaż podręczny

Do osobnego pudła lub walizki warto jest spakować wszystkie przedmioty pierwszego użytku: piżamy, kosmetyki, bieliznę, ubrania na zmianę, ręcznik, talerzyk, kubek, sztućce, ładowarkę do telefonu. W ten sposób wszystko, co potrzebne będzie zawsze pod ręką. Etap rozpakowywania po przeprowadzce jest czasochłonny i w pierwszych dnach normalne funkcjonowanie będzie utrudnione.

5. Poproś o pomoc przyjaciół

Wsparcie przyda się szczególnie przy przenoszeniu mebli i kartonów. W kilka osób o wiele szybciej uporamy się z pakowaniem, a przy okazji spędzimy fajnie czas w miłej atmosferze i połączymy przyjemne z pożytecznym. Jeżeli jednak nikt akurat nie ma czasu, aby nam pomóc, zawsze możemy liczyć na wsparcie ekipy przeprowadzkowej.

6. Zero pośpiechu ZERO POŚPIECHU

W sprawnym pakowaniu gorączkowe działania będą działały na niekorzyść. Upychanie wszystkiego na siłę, bez odpowiedniego rozplanowania, przyniesie odwrotny skutek: pogubimy się. Zamiast zyskać na czasie, stracimy go na niepotrzebne nerwy i frustrację.

Mamy nadzieję, że przedstawione wskazówki okażą się przydatne, a przeprowadzkowe pakowanie  już nigdy nie sprawi kłopotów.