Jak radzić sobie ze stresem podczas przeprowadzki? Nasze porady

Zmiana miejsca zamieszkania bardzo często wiąże się z dużym stresem. Niezależnie od tego czy przeprowadzamy się w obrębie tego samego miasta, czy planujemy rozpocząć życie w zupełnie innej miejscowości, może towarzyszyć nam niepokój i podenerwowanie. Szczególnie stresujące czynności to pakowanie posiadanych rzeczy, zajmowanie się formalnościami oraz przewożenie dobytku. Podpowiadamy, jak skutecznie obniżyć poziom napięcia nerwowego.

Dobra organizacja przeprowadzki

Podstawą udanej i mało stresującej przeprowadzki jest niewątpliwie dobra organizacja. Do zaplanowania całego procesu możemy wykorzystać m.in. tradycyjny notes oraz różnego rodzaju aplikacje na telefon. Warto jak najwcześniej rozpocząć przeglądanie posiadanych rzeczy, segregowanie ich i pakowanie. W przygotowywanym planie należy uwzględnić zajmowanie się formalnościami związanymi ze zmianą miejsca zamieszkania. Dzięki takiemu postępowaniu możemy uniknąć nieprzyjemnego stresu wynikającego z robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Nie zapominajmy o tym, by w porządkowanie oraz pakowanie posiadanych przedmiotów zaangażować wszystkich domowników. Dodatkowo, jeśli któraś z bliskich nam osób niedawno się przeprowadzała, poprośmy ją o wartościowe wskazówki.

Korzystanie z usług firmy przeprowadzkowej

Jeżeli myśl o przeprowadzce bardzo nas stresuje, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Doświadczeni pracownicy nie tylko przewiozą i wniosą do nowego mieszkania wszystkie rzeczy, które posiadamy. Mogą również wyręczyć nas w żmudnym pakowaniu. Oprócz tego, zabezpieczą oni przedmioty delikatne, najbardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia. Jeśli wybierzemy ekipę oferującą tanie przeprowadzki, nie będziemy musieli stresować się dodatkowymi kosztami.

Codzienny relaks i aktywność fizyczna

Zarówno podczas planowania, jak i w trakcie realizowania przeprowadzki, niezwykle istotne jest pamiętanie o czasie dla siebie. W zmniejszeniu napięcia nerwowego pomaga m.in. wysiłek fizyczny. Przejażdżka na rowerze, wizyta na siłowni albo trening w domowym zaciszu umożliwiają pozbycie się stresu. Warto również organizować dzień w taki sposób, by znaleźć chwilę na relaks. Odprężająca kąpiel, wieczór z ulubioną książką lub serialem mogą stanowić miłą odskocznię od spraw związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. W stresujących chwilach sięgnijmy także po ziołowe herbatki, np. melisę czy rumianek. 

Spokojny sen każdej nocy

Nawet podczas przeprowadzki nie należy zapominać o odpowiedniej ilości snu. Każdej nocy powinniśmy przesypiać około 7-9 godzin. Zbyt krótki odpoczynek powoduje, że znacznie gorzej radzimy sobie ze stresem. Przed położeniem się do łóżka warto dokładnie przewietrzyć sypialnię. Możemy także ćwiczyć jogę i połączyć ją z medytacją. W szybkim zaśnięciu pomocna jest także muzyka relaksacyjna. Jeżeli każdego dnia będziemy dbać o to, by nasz organizm był maksymalnie wypoczęty, dużo szybciej poradzimy sobie ze stresem związanym z przeprowadzką do innego mieszkania.