Jak przygotować przeprowadzkę strychu, poddasza i piwnicy?

Strych, poddasze lub piwnica – choć często zapominamy o tych miejscach podczas porządków, w trakcie przeprowadzki nie można ich pominąć. Bywa, że stają się składzikami starych, niepotrzebnych lub zepsutych przedmiotów, a przez lata nikt do nich nie zagląda. Jednak podczas przenosin w inne miejsce pojawia się konieczność zrobienia z nimi porządku. Jak przygotować się do ich przeprowadzki?

Gromadzone na strychu miejsca są kopalnią skarbów, ale i niepotrzebnych już rupieci. Można na nim znaleźć i rodzinne pamiątki, i wiele zepsutych przedmiotów, które umieściliśmy tam „na chwilę”, a potem o nich zapomnieliśmy. Przy okazji przeprowadzki musimy jednak znów tam zajrzeć – jak szybko i sprawnie oczyścić poddasze, a na nowe miejsce zamieszkania zabrać ze sobą tylko potrzebne rzeczy?

Od czego zacząć przeprowadzkę strychu?

Po pierwsze: od sprzątania! Strych, poddasze i piwnica to zazwyczaj pomieszczenia ciemne, zakurzone i brudne – są przechowalnią zepsutych pompek od rowerów, uszkodzonych szafek czy lamp z koślawym abażurem. Bardzo prawdopodobne jest to, że podczas sprzątania się ubrudzisz: załóż więc wygodne, niekrępujące ruchów ubrania, których nie będzie Ci szkoda. Przygotuj więc gumowe rękawiczki, które ochronią Twoje ręce przed brudem lub ukąszeniami „gości”, którzy zdążyli się zadomowić między dawno nieużywanymi rzeczami. Na strychu lub w piwnicy może być też ciemno, więc zabierz ze sobą latarkę. Zacznij od ściągnięcia wszystkich pajęczyn i odkurzenia przestrzeni – weź ze sobą także miskę z wodą lub mokre chusteczki.

Co zabrać ze sobą z poddasza lub piwnicy?

Gdy już składzik jest wstępnie oczyszczony, przystąp do selekcji znalezionych przedmiotów. Możesz znaleźć w nim absolutnie wszystko, więc uważnie przejrzyj znajdujące się w nim rzeczy, pogrupuj je na kategorie i umieść w oddzielnych pudłach. Zwróć uwagę na daty na słoikach z konfiturami i przetworami – jeśli są zepsute lub przestarzałe, wyrzuć je, bo zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Przyjrzyj się dawnym książkom, czasopismom i publikacjom – jeśli są w dobrym stanie, a nie przydadzą Ci się w nowym domu, oddaj je do antykwariatu lub przekaż historykom. Zajrzyj do szaf: być może wśród starych ubrań babci znajdziesz bluzkę lub spódniczkę, która będzie modna i dzisiaj? Jeśli na strychu znajdziesz jakieś zabawki lub ubranka dla dzieci, oddaj je potrzebującym dzieciom. Posegreguj wszystkie rodzinne skarby, albumy ze zdjęciami i pamiątki; warto dbać o rodzinną historię i przekazywać ją dalej.

Daj przedmiotom drugie życie!

Jeśli rzeczy są wielkogabarytowe lub jest ich dużo, zamów kontener i wywieź stare sprzęty na złom – to, co niepotrzebne należy zutylizować. Być może na strychu lub w piwnicy znajdziesz rzeczy, które są w dobrym stanie, ale wymagają jedynie odnowienia. Fotele, kanapy i krzesła zanieś do restauratora mebli (lub spróbuj sam się tym zająć); lampkę lub dekoracje wystarczy wyczyścić za pomocą odpowiednich środków, a rowerowi założyć z powrotem łańcuch i naoliwić. Po latach może się okazać, że w piwnicy lub na poddaszu masz same skarby!