Jak przetransportować pralkę?

Transport pralki nie należy do spraw łatwych. Jednakże poznawszy kilka zasad można przeprowadzić tę operację bez większego problemu. Poniższe wskazówki pozwolą na bezpieczne dotarcie sprzętu do nowej lokalizacji.

Kluczowa kwestia – zabezpieczenie

Zabezpieczenie sprzętu przed ewentualnymi uszkodzeniami to jedna z najważniejszych kwestii. Pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać jest odłączenie pralki zarówno od gniazdka elektrycznego, jak i od dopływu wody. Tu może się przydać miska, gdyż w wężach hydraulicznych często gromadzi się niewielka ilość wody. Zamiast miski można też użyć sporych rozmiarów szmaty, lub mopa. Należy również pamiętać o odłączeniu węża odpływu i oczywiście przewodu zasilającego. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby do przewodu elektrycznego nie dostała się woda – po przetransportowaniu możemy o tym zapomnieć i podłączając urządzenie w nowym miejscu doprowadzimy do zwarcia w instalacji elektrycznej.

Kolejne czym należy się zająć, to zabezpieczenie ruchomych elementów. Kabel i wąż odpływowy pralki umieszczamy w specjalnie do tego przygotowanych uchwytach z tyłu pralki, a gdy ich tam nie ma porządnie zaklejamy je grubą taśmą, lub związujemy sznurkiem, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Kluczowy element, a więc bęben pralki, należy unieruchomić przy pomocy części, którą otrzymaliśmy przy zakupie pralki – śrub transportowych. Jeżeli jej nie posiadamy można użyć grubej taśmy klejącej i przymocować prowizorycznie bęben do reszty urządzenia. Drzwiczki i otwieralne elementy pralki,również zalepmy paskiem taśmy. To wszystko ma na celu zminimalizowanie ruchu elementów urządzenia podczas transportu. Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie pralki w oryginalnym opakowaniu producenta, ale rzadko kiedy przechowujemy je w piwnicy.

Ostatnim elementem zabezpieczenia pralki jest obłożenie narożników styropianem, lub miękkimi szmatkami (mogą się do tego celu nadać również ręczniki). Tak przygotowaną pralkę obkładamy folią bąbelkową, lub sporą ilością folii przylepnej. Jeżeli nie posiadamy takiej, można również użyć koca, lub wysłużonej kołdry. Ważne, aby całość opakowania nie zsuwała się z pralki.

Transport pralki

Aby przewieźć tak duże urządzenie potrzebować będziemy odpowiedniego samochodu. Zanim jednak odpalimy silnik należy sprzęt do auta wnieść. Warto się zaopatrzyć po pierwsze w wózek specjalnie przeznaczony do transportu dużego sprzętu, jak również poprosić o pomoc sąsiada, czy znajomego. Pralki to bardzo ciężkie urządzenia, tak więc w ich przenoszeniu powinny brać udział przynajmniej dwie osoby. Nierzadko zdarza się też, że mieszkanie, z którego wynosimy pralkę mieści się na piętrze, a windy w budynku nie przewidziano. Tu można również użyć wózka, który posiada dwa zestawy ułożonych w kształt trójkąta małych kół. Dzięki temu możliwe jest zwiezienie przedmiotów o dużych gabarytach po schodach.

Po przewiezieniu pralki do nowego miejsca musimy pamiętać o zdjęciu wszystkich zabezpieczeń. Warto odczekać kilka godzin przed uruchomieniem urządzenia po dotarciu na miejsce. Istotne jest również wypoziomowanie pralki.