Jak przetransportować meble?

Zmieniając miejsce zamieszkania, musimy zmierzyć się z wieloma problemami, a raczej wyzwaniami natury organizacyjnej. Jedno z nich to przewiezienie mebli, których wielkość jest znaczna. To uniemożliwia wykorzystanie ogólnie dostępnych środków (takich jak np. samochód osobowy). Wybór konkretnego sposobu transportowania mebli zależy w dużej mierze od gabarytu, a także od tego, czy konkretny mebel można (lub warto) zdemontować, a następnie ponownie złożyć w miejscu docelowym.

Aby skutecznie i bezawaryjnie przewieźć meble, warto uwzględnić kilka istotnych kwestii:

  1. Opróżnienie szaf, szuflad, skrzyń itd.

Chcąc bezpiecznie przewieźć meble, musimy je opróżnić. Ten aspekt jest niezwykle istotny ze względu na kilka kwestii. Po pierwsze szafa, w której znajdują się rzeczy, jest bardzo ciężka. Powinna zostać opróżniona, jeśli zależy nam na jej bezpiecznym przeniesieniu. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo. Nie potrzeba wiele, aby drzwi pełnej szafy się otworzyły, odsłaniając i „uwalniając” jej zawartość.

  1. Podjęcie decyzji – rozkładanie i rozkręcanie czy przewożenie w całości?

Nie wszystkie meble można przetransportować w całości, np. dlatego, że są duże i ciężkie. W wielu przypadkach demontaż okazuje się po prostu koniecznością. Z drugiej strony, istnieją modele, których nie można zbyt często składać i rozkładać, ponieważ jest to dla nich niezwykle szkodliwe. Jeśli jednak zdecydujemy się na demontaż, pamiętajmy o uporządkowaniu, ponumerowaniu i opisaniu poszczególnych części. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych trudności w trakcie ponownego składania.

  1. Uwzględnienie warunków transportowych i lokalowych

Podejmując decyzję o rozkręcaniu mebli, uwzględnijmy kwestie takie jak np. ładowność samochodu, którym zamierzamy przewozić rzeczy, obecność windy (lub jej brak), szerokość klatki schodowej itd. Pamiętajmy o tym, że wniesienie małżeńskiego łóżka na piąte piętro budynku, w którym nie występuje winda, jest właściwie niemożliwe.

  1. Zabezpieczenie mebli

Przed umieszczeniem rzeczy w samochodzie należy odpowiednio je zabezpieczyć. Ochrona szklanych elementów to podstawa. Warto zatroszczyć się również o części wykonane z innych materiałów. W tym celu można korzystać np. z tektury, folii bąbelkowej czy stretchu. Doskonale sprawdzają się również: styropian oraz koce filcowe.

  1. Zapewnienie właściwych warunków transportu

Bardzo ważne jest również odpowiednie ustawienie mebli. Przewożony ładunek powinien być ustawiony stabilnie – tak, by nie przemieszczał się w trakcie transportu. Można przypiąć poszczególne elementy pasami lub ustawić je względem siebie tak, by ruch był niemożliwy. W razie konieczności można zastosować wypełniacze.

Przeprowadzka z Express-Przeprowadzki

Samodzielna organizacja przewozu mebli nie jest konieczna. Można zlecić zadanie fachowcom, np. tym, którzy współtworzą firmę Express-Przeprowadzki i posiadają umiejętność sprawnej organizacji całego przedsięwzięcia – od początku do końca. Wybór naszej oferty sprawi, że przeprowadzka będzie „bezbolesna”.