Jak przeprowadzić się z psem – co należy wiedzieć?

Przeprowadzka to duże przeżycie dla człowieka. Jednak w przypadku psa ten stres jest dwa razy większy, bowiem zwierzę nie do końca rozumie związanego z tym zamieszania. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie psiaka na ten szczególny moment i oszczędzić mu niepotrzebnych nerwów.

Harmider związany z pakowaniem wzbudza w zwierzęciu niepokój, bowiem zaburzony zostaje jego codzienny harmonogram i atmosfera, do której jest przyzwyczajony. Z pewnością zauważalne będzie jego inne, niespokojne zachowanie, być może nie będzie chciał jeść, a nawet się rozchoruje. Przyczyną tego wszystkiego jest stres, któremu często winny jest właściciel.

Zacznij jeszcze przed przeprowadzką

Przyzwyczajenie psa do nowego miejsca to podstawa. Ważne też, by pies poczuł się czynnym uczestnikiem tego wydarzenia. Dlatego podczas każdej wizyty w nowym miejscu, jeszcze przed przeprowadzką, pies powinien nam towarzyszyć. Dzięki temu uniknie szoku tuż po przeprowadzce, a przy okazji zapozna się z nowymi zapachami, pozna nowych sąsiadów i otoczenie. Powinniśmy też jak najczęściej chodzić na spacery w okolice nowego mieszkania, by przyzwyczaił się do nowych ścieżek.

Pilnuj harmonogramu

Jeśli pies jest przyzwyczajony do stałego programu dnia, przeprowadzka nie powinna tego zmieniać. Dla psa to ważne, że poświęcasz mu czas i trzymasz się stałych godzin spacerów i posiłków. Pies nie rozumie chaosu wokół przeprowadzki, a tym bardziej nie rozumie dlaczego jest ona ważniejsza od niego. Pies to członek rodziny, wymagający często większej uwagi i opieki niż człowiek, dlatego nie wolno go zaniedbywać.

Jak w domu

Z pewnością do nowego mieszkania zabierasz ze sobą większość przedmiotów i meble. Pamiętaj, że znajomy zapach pozwoli psu przyzwyczaić się do nowego miejsca. Nie zapomnij też o zabraniu jego ulubionych zabawek, legowiska, kocyka, wszystkiego, co sprawi, że poczuje się jak w domu. Jeśli nie zabierasz mebli, postaraj się, by pies przyzwyczaił się do nowych, np. kładąc na nie kilka twoich ubrań. Na początku unikaj też zostawiania psa samego w nowym domu. Przebywaj z nim jak najwięcej, by poczuł że to wasz wspólny dom.

Nie zmieniaj zasad

Pies, jak każde zwierze nie lubi zmian i działa według określonych schematów i zasad. Nie powinniśmy ich zmieniać pomimo przeprowadzki. Pies będzie czuł się nieswojo i próbował wymóc na nas większą pobłażliwość. Nie wolno jednak ulegać, bo pies potraktuje to jako nową zasadę, a później trudno będzie go odzwyczaić. Tak samo powinno być z wyznaczeniem mu własnego miejsca, zakazem wchodzenia na kanapę czy do sypialni – stare zasady przechodzą na nowe mieszkanie.

Poszukaj opieki

Przeprowadzka na drugą stronę miasta, do innej miejscowości czy zagranicę, wymaga od nas poszukania dla psa nowego weterynarza. Najlepiej jeszcze przed przeprowadzką sprawdzić czy w okolicy znajduje się klinika weterynaryjna, poczytać opinie, sprawdzić jaki zakres opieki gwarantują. Im szybciej zapoznamy psa z nowym lekarzem, tym łatwiej będą przebiegać późniejsze wizyty.

Przygotuj go do podróży

Psy nie najlepiej znoszą długą jazdę samochodem. Jeśli przeprowadzka z taką właśnie się wiąże, powinieneś odpowiednio przygotować do niej psa. Przede wszystkim nie powinien przed samą podróżą zjadać obfitego posiłku, bo może się to źle skończyć. Przed wyjazdem pies powinien się zmęczyć na spacerze lub zabawie, co pozwoli mu się wyszaleć i odprężyć, dzięki temu spokojnie prześpi większość trasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *