Jak przeprowadzić się z dzieckiem?

Przeprowadzka z dziećmi to podwójne wyzwanie dla rodziców. Z jednej strony trzeba pamiętać o pakowaniu i organizacji, z drugiej – wytłumaczyć maluchom, dlaczego zmieni się miejsce zamieszkania i odpowiednio się nimi zająć. Jak zaplanować przeprowadzkę z pociechami, a jednocześnie zminimalizować stres z nią związany? Czy można zaangażować w nią dzieci? To możliwe – sprawdźcie kilka naszych porad!

Zdaniem psychologów im dziecko jest starsze, tym trudniej jest mu przyjąć zmianę miejsca zamieszkania. Dom jest dla niego symbolem bezpieczeństwa i stałości; to miejsce, do którego zawsze może wrócić, schronić się i odpocząć. Nagle znika wszystko to, co znało do tej pory i często przeprowadzka staje się jednym z najbardziej stresujących przeżyć, z jakimi miało do tej pory do czynienia. Maluchy nie lubią zmian, boją się ich i nie rozumieją, dlaczego nagle wszystko jest inne. By uniknąć problemów z dziećmi podczas przeprowadzki, można zastosować kilka pomysłowych rozwiązań!

Przeprowadzka z dziećmi – o czym pamiętać

Podczas przeprowadzki niezmiernie ważne jest zadbanie o odpowiednią opiekę nad dziećmi. Niemowlęta i kilkuletnie szkraby wymagają stałego nadzoru, więc jeśli zmiana miejsca zamieszkania angażuje was w pełnym wymiarze czasowym, zorganizujcie im opiekuna. Dzięki temu zorganizujecie formalności, pakowanie i transport, a wasze pociechy będą pod czujnym okiem dziadków lub niani. Starsze dzieci potrzebują więcej czasu, by oswoić się z nową sytuacją – porozmawiajcie z nimi o powodach zmiany miejsca zamieszkania i przedstawcie jej plusy. Wejdźcie razem do nowego domu lub mieszkania, pokażcie maluchom, gdzie będzie ich nowy pokój, kuchnia, taras czy salon. Wybierzcie się na spacer po okolicy, na plac zabaw i do parku – dzięki temu wasze pociechy poznają choć trochę nowe miejsca i nie będą one dla nich zupełnie obce.

Maluchy a przeprowadzka

Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w najróżniejszych czynnościach – zaangażuj je więc w przeprowadzkę! Dzięki temu rozwiążesz dwie sprawy: szkraby będą miały zajęcie, a wy będziecie mogli zająć się załatwianiem formalności i pakowaniem. Pozwólcie maluchom przygotować swoje rzeczy do podróży, powkładać do pudeł pluszaki, klocki, lalki i samochody oraz dajcie im dowolność w urządzaniu swojego własnego kącika. Przy okazji możecie wprowadzić selekcję zabawek i ubrań: jeśli wasza pociecha ma wiele przedmiotów, których już nie używa lub nie nosi, oddajcie je. W ten sposób unikniecie przewożenia starych rzeczy z miejsca na miejsce, zmniejszycie koszty i czas przeprowadzki oraz sprawicie radość maluchom z mniej zamożnych rodzin.

Przeprowadzka z dziećmi – porady

Przed wprowadzeniem się do nowego domu lub mieszkania wybierzcie się razem na zakupy i ustalcie, jak wyposażycie nowy pokój. Ostateczną decyzję co do koloru ścian, mebli czy pościeli pozostawcie dzieciom. Rozmawiajcie o tym, jak będzie wyglądała ich nowa przestrzeń i jak będziecie spędzać w niej czas; zaplanujcie wspólne gotowanie w kuchni, pierwsze pikniki na tarasie, odrabianie lekcji w salonie czy zabawy w ogrodzie. Dzieci potrzebują czasu, by zaklimatyzować się w nowym miejscu, ale przeprowadzka wcale nie musi być stresująca!