Duża rodzina – jak przeprowadzić sprawną przeprowadzkę?

Zmiana miejsca zamieszkania często powoduje niepokój i podenerwowanie. Sytuacja wydaje się być bardziej skomplikowana, gdy proces przeprowadzki dotyczy dużej, np. wielopokoleniowej albo wielodzietnej rodziny. Jak poradzić sobie z pakowaniem oraz przewożeniem rzeczy, by przenosiny do innego domu czy mieszkania były udane? Podpowiadamy, w jaki sposób można zorganizować sprawną przeprowadzkę dużej rodziny.

Wspólne przygotowanie planu

Pierwszym, najważniejszym krokiem w całym procesie, jest opracowanie planu przeprowadzki. Warto przeznaczyć jeden wieczór na spokojną rozmowę wszystkich członków rodziny. Następnie należy zanotować wszystkie czynności, które muszą zostać wykonane. Nie zapominajmy o formalnościach, przygotowaniu kartonów i innych elementów pomocnych w pakowaniu. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie posiłków na najbliższe dni, do przygotowania których wykorzystamy zapasy znajdujące się w kuchennych szafkach. Dzięki temu ograniczymy nieco ilość rzeczy do przewiezienia.

Odpowiedni podział obowiązków przy przeprowadzce

Kolejnym etapem powinno być rozdzielenie obowiązków pomiędzy wszystkich domowników. Niech każdy przejrzy i posegreguje swoje ubrania, kosmetyki oraz inne osobiste przedmioty. Jedna z osób może dodatkowo zająć się np. spakowaniem produktów znajdujących się w łazience albo sprzątaniem piwnicy. W przeprowadzkę powinni być zaangażowani wszyscy członkowie rodziny. 

Zorganizowanie opieki nad najmłodszymi

Jeśli przeprowadzka dotyczy także małych dzieci, warto zorganizować im odpowiednią opiekę. Można poprosić o pomoc np. dziadków, przyjaciół posiadających dzieci albo sąsiadów. Nie zapominajmy o tym, że z najmłodszymi należy porozmawiać na temat zmiany miejsca zamieszkania. W atmosferze nerwowego pakowania oraz wywożenia wszystkich rzeczy, maluchy mogą poczuć się zagubione.

Pakowanie całego dobytku

Istotnym etapem przeprowadzki jest odpowiednie posegregowanie i spakowanie wszystkich rzeczy znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Warto zacząć od przedmiotów, które nie są niezbędne do codziennego funkcjonowania, np. książek czy płyt. Każdy karton powinien być opisany w taki sposób, by nie trzeba było go otwierać w celu sprawdzenia zawartości. Delikatne przedmioty, podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. 

Zorganizowanie transportu do przeprowadzki

Podczas przeprowadzki niezbędne jest zorganizowanie transportu – przewiezienie dobytku dużej rodziny jednym samochodem może okazać się wręcz niemożliwe. Niektóre przedmioty, np. meble czy sprzęt, mają duże rozmiary. Trudno zatem umieścić je w przeciętnym aucie. Z tego względu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania warto skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej.

Profesjonalna ekipa – wsparcie w przeprowadzce

Wynajęcie doświadczonej firmy to dobry pomysł w przypadku przeprowadzki dużej rodziny. Ekipa może wyręczyć nas w pakowaniu i transporcie wszystkich rzeczy wymagających przewiezienia ze starego miejsca zamieszkania do nowego. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć stresu i nadmiernego wysiłku, z jakim zazwyczaj wiąże się przeprowadzka.